fbpx

Do 100 tyś. zł odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne.

Od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł wyniesie możliwe odszkodowanie dla osób, u których zdiagnozowany zostanie niepożądany odczyn poszczepienny. Minister zdrowia zaprezentował szczegóły Funduszu Kompensacyjnego. Od 2022 roku będzie on obejmował wszystkie szczepienia, nie tylko przeciw koronawirusowi.

– Fundusz Kompensacyjny ma zabezpieczyć naszych obywateli w przypadku pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Do tej pory każda osoba, która odczuła działanie NOP, mogła złożyć proces powództwa cywilnego i w sądzie ubiegać się o odszkodowanie, w zależności od indywidualnej wyceny szkody. Postępowanie przed sądem jest procesem długotrwałym i kosztownym, a jego skutkiem nie zawsze jest rozwiązanie, z którego osoba poszkodowana jest zadowolona – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– Zdecydowaliśmy, żeby w przypadku szczepień związanych z koronawirusem zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP. Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale chodzi przede wszystkim o procedurę, która z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym. Przede wszystkim chodzi nam o zmniejszenie czasu trwania procesu i uproszczenie procedury – dodał szef resortu zdrowia.

Fundusz Kompensacyjny – dla kogo odszkodowania?

– Warto zdawać sobie sprawę, że NOP to zjawisko szalenie rzadkie. Na ponad 250 tys. osób zaszczepionych w Polsce przeciw koronawirusowi mieliśmy do tej pory 37 NOP-ów. Z tego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i 1 ciężki – poinformował minister zdrowia.

– Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez 14 dni lub osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji przez 14 dni – dodał Adam Niedzielski.

Minister zaznaczył, że w tej chwili w zasadzie jedna osoba w kraju ma potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania. Jeśli zaszczepiona zostanie cała populacja Polski, a średnia liczba poważnych przypadków NOP utrzyma się na obecnym poziomie, to wypłata odszkodowań będzie przysługiwała 120 osobom.

Jaka będzie wysokość świadczenia kompensacyjnego? Będzie się wahała od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Wnioski o wypłatę świadczeń z funduszu będą składane do Rzecznika Praw Pacjenta.

– Od 2022 ta ustawa będzie odnosiła się do wszystkich szczepień ochronnych – poinformował Adam Niedzielski.

Obecny w trakcie konferencji Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec powiedział, że decyzja ws. świadczenia kompensacyjnego ma zostać podjęta w ciągu 60 dni. Jeśli pacjent otrzyma decyzję negatywną, to w ciągu 30 dni będzie mógł złożyć odwołanie od decyzji do sądu.

– Chcemy, by procedura składania wniosków była jak najbardziej prosta. Planujemy, by wnioski można było składać w formie fizycznej lub elektronicznej – powiedział Chmielowiec.

Źródło: https://gazetawroclawska.pl/

Urszula Szwej

Komentarze są wyłączone