fbpx

Od jutra nowe przepisy w Czechach dla mieszkańców i turystów.

Od jutra, tj. 23 lutego na terenie Czech będą obowiązywały nowe regulacje dotyczące zakrywania nosa i ust. W obiektach zamkniętych oraz w transporcie publicznym będzie nakaz noszenia maseczek typu FFP2. Nowe rozporządzenie dotknie wszystkich mieszkańców, jak i przyjezdnych.

  • Rząd w Czechach podjął decyzję o regulacjach dotyczących zakrywania ust i nosa. Od 23 lutego obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek FFP2.
  • Do Czech wciąż obowiązuje zakaz wjazdu bez poważnego powodu.
  • Aby przekroczyć granicę Czech należy wykazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Czeski rząd podjął decyzję dotyczącą zmiany przepisów w sprawie noszenia maseczek. Od wtorku tj. 23 lutego na terenie całego kraju obowiązywać będzie zasada noszenia maseczek FFP2. Przepisy obejmą wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Czechy nie są pierwszym państwem, które zdecydowały się na taki krok. Wcześniej decyzję o maseczkach typu FFP2 podjął niemiecki rząd.

Czechy zmieniają zasady noszenia maseczek

Od wtorku, tj. 23 lutego, na terenie Czech będzie obowiązywała zasada noszenia maseczek typu FFP2. Taką decyzję podjął rząd naszych południowych sąsiadów.

Od północy z poniedziałku na wtorek w Czechach w życie wejdzie zaostrzana regulacja dotycząca zakrywania ust i nosa. Władze w Pradze podjęły decyzję, że w środkach transportu publicznego i w zamkniętych przestrzeniach nie będzie już można nosić materiałowych maseczek.

Według nowego rozporządzenia od jutra akceptowalne będą jedynie maseczki typu FFP2, KN95 i te, które wykonane są z nanowłókien. Istnieje również możliwość zastąpienie takich maseczek dwoma maseczkami chirurgicznymi.

Wszyscy turyści, którzy planują podróż do Czech w najbliższym czasie, powinni pamiętać o nowych zasadach. Za ich złamanie grozi mandat i kara finansowa.

Podczas zwiedzania miast i pieszych wędrówek po górach wciąż będzie można nosić maseczki materiałowe. Należy pamiętać jednak, że u naszych południowych sąsiadów obowiązują srogie restrykcje, które ograniczają pełne zwiedzanie kraju.

— W Czechach od godz. 21 do 5 trwa godzina policyjna. Działają tylko sklepy z najpotrzebniejszymi towarami, restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe (w tym wyciągi narciarskie) i placówki kultury. Większość uczniów objęta jest edukacją zdalną podają agencje w mediach.

Zmiany związane z zakrywaniem ust i nosa zostały wprowadzone również w Niemczech i Austrii. U naszych zachodnich sąsiadów maski typu FFP2 są obowiązkowe na niemieckich lotniskach i w samolotach. Natomiast według nakazów rządu w Austrii, obywatele i przyjezdni powinni nosić maseczki FFP2 m.in. w muzeach i transporcie publicznym.

Obecnie wjazd do Czech jest znacznie utrudniony. Podróżni mogą przekroczyć granicę naszych południowych sąsiadów tylko w istotniej sprawie. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podróż do Czech wiąże się z wieloma nieudogodnieniami.

— Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób przyjazd do Czech na okres powyżej 12h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego nie później niż do 24h przed wjazdem, a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu w Czechach do 5 dni od wjazdu. Wyjazdy w celach turystycznych nie są możliwe czytamy na stronie gov.pl.

Żródło: https://turysci.pl/

Autor: Hubert Mrozowicz

Urszula Szwej

Komentarze są wyłączone