fbpx

Od Nowego Roku duże zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 roku duża zmiana w podróżach. Konieczna 1 rzecz, by dostać się do Wielkiej Brytanii Nowy rok przyniesie spore zmiany w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii. Już 1 styczna turyści odczują różnicę, a kolejne miesiące przyniosą utrudnienia. Wszystko związane jest z Brexitem i przywracaniem kontroli na granicach.

Przed podróżą trzeba będzie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w tym roku. Nowy rok wiąże się z utrudnieniami w podróży Wystąpienie z Unii Europejskiej wiąże się z utrudnieniami w przekraczaniu granicy. Od początku było wiadomo, że wróci obowiązek okazywania paszportu przy wjeździe do UK, jednak nie było do końca wiadomo od kiedy. Pojawiły się oficjalne informacje na temat wprowadzania kolejnych zmian w podróżowaniu. 1 stycznia jedyną różnicą będzie to, że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie będzie już honorowana. Następne utrudnienie nastąpi dopiero 1 października, lecz jest niezwykle istotne. Od tego momentu będziemy mogli przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem. Do 30 września wjedziemy na dowód osobisty, o ile jest w dobrym stanie i można nas rozpoznać na podstawie zdjęcia. W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy otrzymali status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Bez paszportu będą mogli przekraczać granicę prawdopodobnie aż do końca 2025 r.

Turyści nie muszą martwić się o wizę, ponieważ pobyt do 6 miesięcy będzie z tego zwolniony. Dotyczy to także podróży w celu odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów oraz działań związanych z biznesem, takich jak spotkania służbowe czy konferencje. Wielu Polaków wybiera pracę w UK, która pozwala na poznanie tego kraju od środka. W tym przypadku trzeba się ubiegać o wizę pracowniczą, niezależnie od okresu trwania umowy. Kolejną zmianą jest ważność naszego prawa jazdy. Na wycieczkach bez problemu będzie ono honorowane, lecz po upływie 12 miesięcy, trzeba je wymienić na brytyjskie. Dotyczy to głównie osób, które mieszkają na stałe w tym kraju. Na razie przekraczanie granicy nie jest wskazane. Teraz możliwość podróży samolotem jest zablokowana przez Polskę ze względu na nowy szczep koronawirusa, który rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie. Po 6 grudnia powinna wrócić możliwość lotu do Wielkiej Brytanii.

Źródło: https://turysci.pl/

Urszula Szwej

Komentarze są wyłączone