fbpx

Uwaga! Od 15 stycznia do Wielkiej Brytanii można udać się tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa!

Wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa po przekroczeniu granicy. Wielka Brytania ponownie zobowiązała do tego podróżnych, nie rezygnując z kwarantanny. Zmiany wejdą życie 15 stycznia.

Wielka Brytania zmaga się z drugą falą pandemii, która zmusiła władze do ogłoszenia lockdownu. Przekroczenie granicy wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny, a już za dwa dni będzie zależne także od negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Obecnie, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii, musimy poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz podać miejsce pobytu w pierwszych 14 dniach po przylocie. Zwolnieni z tego obowiązku są obywatele państw, które zostały znane za bezpieczne z punktu widzenia epidemii. Kwarantannę można zakończyć wcześniej, jeśli w piątym dniu pobytu testy nie wykażą obecności koronawirusa (trzeba je samemu opłacić).

W momencie, gdy w Anglii pojawił się nowy szczep koronawirusa, wiele państw zawiesiło międzynarodowe połączenia lotnicze z Wyspami Brytyjskimi. Teraz Brytyjczycy obawiają się kolejnych mutacji i chcą zablokować napływ chorych z zagranicy.

W Anglii podjęto już decyzję i od godziny 4 rano 15 stycznia trzeba będzie przedstawić negatywny wynik testu na granicy. Walia i Szkocja już zadeklarowały chęć zmian, jednak nie podano jeszcze dokładnego terminu.

Rząd potwierdził datę wejścia w życie przepisów we wtorek rano, po ogłoszeniu planów w zeszłym tygodniuPasażerowie będą musieli zrobić sobie test nie wcześniej niż 72 godziny przed odlotem samolotem, pociągiem lub promem i przedstawić dowody negatywnego wyniku przewoźnikowi, który ma obowiązek odmówić wejścia na pokład osobom, które go nie mają.

Standardy testów nie zostały jeszcze określone, ale będą to głównie testy PCR i serologiczne testy przepływu bocznego. Wszystkie informacje znajdą się na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii.

Zasady będą miały zastosowanie również wobec obywateli Wielkiej Brytanii, którzy w przypadku pozytywnego wyniku testu będą musieli pozostać za granicą i przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących samoizolacji.

Mandat będzie wysoki

Dzieci do 11 roku życia, przewoźnicy oraz podróżni z krajów, w których nie ma infrastruktury do przeprowadzania testów, nie będą musieli mieć ze sobą potwierdzenia negatywnego wyniku. Za brak zaświadczenia o negatywnym wyniku grodzi mandat karny w wysokości 500 funtów (ok. 2,5 tys. zł).

Źródło: https://turysci.pl/

Urszula Szwej

Komentarze są wyłączone