Gdzie się wybrać

ATENY I PELOPONEZ – STAROŻYTNOŚĆ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

ATENY I PELOPONEZ

Ateny i Peloponez to regiony turystyczne, które dzieli nieco ponad godzina drogi. Miejsca te, to istny raj dla miłośników zabytków starożytnych. Jednak Ateny i Peloponez to nie tylko zabytki, ale także wspaniałe plaże, góry, jaskinie, cudowna roślinność śródziemnomorska i pyszne greckie jedzenie.

Peloponez to piękny grecki półwysep znajdujący się między Morzem Jońskim, a Morzem Egejskim. Region ten zachwyca swoim dzikim pięknem i różnorodnością. Z jednej strony mamy tu takie antyczne perełki jak Sparta czy Epidauros. Z drugiej klimatyczne miasteczka, w których można zjeść dobry posiłek i napić się smacznego i niedrogiego wina. Peloponez zachwyca także wspaniałym krajobrazem, od zielonych gajów oliwnych po urocze zatoczki z lazurową wodą, z których obserwować można liczne góry i pagórki. Półwysep słynie także z licznych atrakcji turystycznych, które są naprawdę warte obejrzenia.

1. Sparta to jedno z tych miejsc do których idealnie pasuje powiedzenie, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Spartanie odcisnęli piętno w historii świata starożytnego i dzięki temu pamięć o nich przetrwa kolejne pokolenia. Dziś w Sparcie zostało niewiele pozostałości po okresie świetności państwa. Można w nim zobaczyć m.in. pomnik króla Spartan Leonidasa, ze słynnym do dziś cytatem: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom”, Muzeum Archeologiczne, Sanktuarium Artemidy. Będąc w Sparcie warto odwiedzić oddaloną o jakieś 5 km Mistre, której zespół architektoniczny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeżeli ktoś pragnie zobaczyć jak prezentowało się miasto w czasach bizantyjskich, jest to idealne miejsca do podziwiania kultury z tamtego okresu.

2. Kanał Koryncki – kanał wodny o długości ponad 6 km łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Jest to przede wszystkim fantastyczny punkt widokowy. Warto zatrzymać się tam na chwilę, żeby móc z góry, podziwiać przepływające kanałem statki.

3, Epidauros – miejscowość w Grecji pełna zabytków z okresu starożytności. Dla większości turystów główną atrakcja jest najlepiej zachowany teatr grecki. Miejsce rzeczywiście zachwyca zarówno swoim rozmiarem jak i fantastyczna akustyką. Jako ciekawostkę warto dodać, że teatr działa po dziś dzień. Wśród innych obiektów, które trzeba tam zobaczyć są abaton – ciekawa budowla będąca kiedyś sypialnią, tolos z marmuru, czy świątynię Asklepiosa – boga medycyny.

4. Argos – jedno z najstarszych miast, z licznymi zabytkami. W mieście podziwiać można starą twierdzę, teatr, sanktuarium Afrodyty. Z zamku rozpościera się wspaniały widok, na wyróżniający się piękna architekturą klasztor. Twierdza wznosi się na wzgórzu i mimo, iż nie jest najlepiej zachowaną budowlą, warto ją odwiedzić chociażby dla wspaniałych widoków.

5. Tiryns – kolejne z miejsc. które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z największych cytadeli mykeńskich. Mury cytadeli robią wrażenie. Są to położone jedne na drugich, ogromne głazy. Z budową murów wiąże się historia, według której zostały one wybudowane przez posiadające nadludzką siłę, mitycznych Cyklopów. Stąd właśnie nazwa mury cyklopowe. Pomimo zniszczeń powstałych na przestrzeni lat, pozostałości dawnych fortyfikacji nadal robią ogromne wrażenie.

Zapewne wszyscy wiedzą, że Ateny to stolica i zarazem największe miasto Grecji. Jest to miejsce wyjątkowo popularne wśród turystów i doskonale znane wszystkim chociażby z podręczników szkolnych. To miejsce z jednej strony kipiące wręcz od ilości zabytków kultury antycznej, z drugiej z kolei miasto pełne obiektów kultury, kawiarni, restauracji i bogatego życia nocnego. To miejsce, w którym dzisiaj historia i teraźniejszość żyją na równych prawach. Co zatem trzeba zobaczyć w Atenach?

1. Akropol Ateński – największa chluba i symbol miasta. Warto rozpocząć swoją przygodę ze zwiedzaniem zabytków Aten właśnie tutaj, ale uwaga w sezonie jest to miejsce niezwykle oblegane przez turystów. Wzgórze roi się od wspaniałych pozostałości kultury starożytnej. Na Akropolu możemy podziwiać Partenon – świątynię poświęconą Atenie, będącą wspaniałym przykładem stylu doryckiego w architekturze. Kolejną znaną świątynią jest Erechtejon, wspaniale ozdobiony portykiem z Kariatydami – posągami kobiecymi. Obok świątyni Dionizosa znajduje się kamienny Teatr Dionizosa – kamienny teatr na którym swoje sztuki wystawiał m.in. Sofokles. Ważną budowlą na wzgórzu jest także Świątynia Nike, wspaniale zachowana budowla w stylu jońskim. Warto także odwiedzić Muzeum Akropolu, w którym można obejrzeć liczne ateńskie eksponaty. Z góry muzeum roztacza się wspaniały widok na Akropol.

2. Świątynia Zeusa – największa świątynia starożytnych Aten poświęcona Zeusowi. Dawniej świątynię ozdabiało ponad 100 kolumn w stylu korynckim, z których do dzisiejszych czasów zachowało się jedynie kilkanaście.

3. Kolejnym bardzo ważnym zabytkiem w Atenach jest Agora. Miejsce to w czasach starożytnych było ośrodkiem życia politycznego, religijnego i handlowego. Jest to ważne miejsce z historycznego punktu widzenia. To właśnie tutaj mieszkańcy Aten przychodzili porozmawiać, zrobić zakupy, pomodlić się. Tutaj także odbywały się debaty polityczne oraz kwitło życie kulturalne.

4. Warto także wybrać się na Stadion Panateński– wspaniale odnowiony, znajdujący się pomiędzy dwoma wzgórzami obiekt, wykonany z białego marmuru. Na stadionie rozgrywały się zawody sportowe. Budowla zachwyca rozmiarami i jest doskonałym odzwierciedleniem potęgi Greków z tamtych lat. W tym monumentalnym obiekcie podczas zawodów, może przebywać aż 80 tysięcy ludzi.

5. Jednym ze wspaniale zachowanych zabytków, jest starożytny łuk triumfalny – Łuk Hadriana. Po obu stronach budowli nadal widnieją wyryte tam napisy. Jeden z nich głosi, że jest to miasto cesarza Hadriana, a nie Tezeusza. W dolnej części wysokiej, 18 metrowej budowli znajduje się półkolista brama, a na jej szczycie masywne kolumny.

6.Fajnym miejscem na spacer i chwilę wytchnienia od upałów w cieniu drzew, jest Ogród Narodowy w Atenach. Zajmuje on sporą powierzchnię, bo ponad 15 hektarów. Znajdziemy tam wspaniałe, różnorodne gatunki roślin, uroczą aleje palmową , a także sadzawki, oczka wodne, a nawet mini zoo. Dzięki doskonałej lokalizacji, jest to idealne miejsce na przyjemny spacer wśród kwiatów i zieleni.

7.Ciekawym budynkiem zarówno z architektonicznego jak i historycznego punktu widzenia jest Wieża Wiatrów. Jest to ładnie zachowany, ośmiokątny budynek, na którym znajdują się rzeźby przedstawiające ośmiu bogów wiatru. Wewnątrz wieży kiedyś znajdował się zegar wodny.

 

Ateny wspaniale opisują słowa Simon’a Van Booy’a „Spojrzeć Atenom w twarz znaczy wejrzeć w czaszkę świątyni wzniesionej na skale wysoko ponad miastem. Tłumy turystów przemierzają kruszejące korytarze, powłóczą nogami po przekładańcach z marmuru wyślizganych przez stulecia ludzkiej ciekawości.” Zarówno Ateny jak i opisywany Peloponez to idealne miejsca dla osób ciekawych świata, które pragną połączyć wypoczynek z poznawaniem historii, oglądaniem zabytków, docieraniem do miejsc w których wciąż jeszcze obecne są ślady dawnych cywilizacji. Obydwa regiony to magiczny wehikuł czasu, dzięki któremu możemy przenieść się do starożytności i poczuć na własnej skórze, wspaniały klimat, znany nam do tej pory wyłącznie z książek lub telewizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *