Biskupin to jedno z największych stanowisk archeologicznych w Europie. Miejsce to znajduje się na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w województwie kujawsko – pomorskim, we wsi Biskupin.
Odkrycie Biskupina było jednym z najważniejszych wydarzeń z dziedziny archeologii w Polsce i Europie. Znalezienie pozostałości umocnień po pradawnej osadzie odkryto w latach 30tych XX wieku.
Na obszarze prawie 40 hektarów znajdują się liczne ślady dawnego osadnictwa od epoki brązu po wczesne średniowiecze. Na terenie Biskupina możemy oglądać pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, chat mieszkalnych, ulic i wiele innych.
Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie zobaczyć możemy muzeum, w którym odbywają się cykliczne wystawy, zwierzyniec, a także wybrać się na rejs statkiem by obejrzeć gród z innej perspektywy.
Najbardziej rozpoznawalną częścią Biskupina jest część, w której możemy podziwiać wielką osadę obronną. W miejscu tym możemy oglądać drewniane domostwa odgrodzone od świata zewnętrznego palami, tworzącymi masywną palisadę. Wejścia do osady broni dwuskrzydłowa brama z charakterystyczną drewnianą wieżą.
Na terenie Biskupina oglądać możemy także obozowisko łowców i zbieraczy. Na miejscu zobaczymy kryte trzciną szałasy zlokalizowane opodal jeziora, palenisko oraz łódź, która przypomina o ogromnym znaczeniu, jakie w tamtych czasach miało rybołówstwo.
Zaglądając do osady pierwszych rolników zobaczymy sposób w jaki kiedyś uprawiano role. Na miejscu widniej także źródełko, które w dawnych czasach najprawdopodobniej było przedmiotem kultu.
Na miejscu możemy także zapoznać się ze sposobem pochówku z czasów przed naszą erą. Obejrzeć możemy groby skrzynkowe i poznać sekrety żegnania zmarłych w dawnych czasach.
We wspaniale zrekonstruowanej wiosce piastowskiej mamy możliwość obejrzenia kilkunastu kurnych chat z paleniskami, umiejscowionych wokół placu. Domy zbudowane są w technice zrębowej i co wydaje się nie do przyjęcia w dzisiejszych czasach, nie posiadają otworów okiennych. Na miejscu możemy zapoznać się z kultura pierwszych Piastów.
Możemy tutaj także obejrzeć wpisaną do rejestru zabytków chatę pałucką. Obiekt datuje się na przełom XVIII/ XIX wieku. Znajduje się tu także rekonstrukcja studni z żurawiem oraz pasieki z ulami.
W zagrodach mieszczących się na terenie rezerwatu hodowane są koniki polskie kozy i owce wrzosówki. Starano się tak dobrać zwierzęta, by były jak najbardziej zbliżone do tych, które hodowano w dawnych czasach.
Na miejscu znajduje się także muzeum z eksponatami z wykopalisk, na którym można oglądać wystawy stałe i czasowe. Na wystawie można zobaczyć ważny, historyczny dokument, w którym po raz pierwszy użyta jest nazwa Biskupin.
Jako ciekawostkę dla kinomaniaków dodam, że Biskupin miał okazje wystąpić w polskich filmach np. ” Ogniem i Mieczem” oraz ” Stara baśń: kiedy słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Gniezno to miasto leżące pół godziny drogi samochodem od stanowiska archeologicznego w Biskupinie. Jest znane z lekcji historii, jako pierwsza stolica Polski oraz pierwsza metropolia kościelna.
Do najczęściej odwiedzanych zabytków znajdujących się w Gnieźnie należy Katedra Gnieźnieńska, będąca najważniejszą z historycznego punktu widzenia świątynią w Polsce. W 1000 roku miał miejsce bardzo istotny dla narodu polskiego Zjazd Gnieźnieński, w którym to uczestniczyli Bolesław Chrobry i cesarz rzymski Otton III, który przybył do Gniezna, aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha.
Zadowolony z odwiedzin, na zakończenie zjazdu gnieźnieńskiego, cesarz wyraził poparcie dla koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski i podarował mu kopię włóczni św. Maurycego. Polski władca odwdzięczył się obdarzając swojego gościa relikwią św. Wojciecha. Efektem Zjazdu Gnieźnieńskiego było utworzenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej podległej papieżowi, a w późniejszym czasie koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, bo tak brzmi właściwa nazwa świątyni, znajduję się na Wzgórzu Lecha i jest wybudowana w stylu gotyckim. Jednym z ważniejszych zabytków znajdujących się w archikatedrze są drzwi gnieźnieńskie, przedstawiające życiorys św. Wojciecha. Drzwi posiadają dwa skrzydła o wysokości ponad 3 metrów i wykonane są ze stopu.
Kim zatem był św. Wojciech, że sam cesarz rzymski pofatygował się, by odwiedzić jego grób? Z historycznych źródeł wiemy, że był to biskup, misjonarz i męczennik, który stał się głównym patronem kościoła w Polsce. Nie bojąc się śmierci, głosił chrześcijaństwo i pomagał ubogim za co został doceniony m.in. na dworze cesarskim.
Dał się poznać jako osoba miłująca ubóstwo, niezwykle miłosierna i skromna. Został okrutnie zamordowany przez rozszalałych pogan. Jego serce przebito włócznią, a odciętą od ciała głowę nabito na pal. Niedaleko słynnej świątyni znajduje się Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w którym możemy zobaczyć liczne przedmioty związane ze sprawowaniem Kultu Bożego m.in. wykonany ze złota i agatu kielich św. Wojciecha .
Oprócz Archikatedry Gnieźnieńskie najsłynniejszego i stanowiącego pierwszy punkt na mapie turystów obiektu, Gniezno ma jeszcze mnóstwo ciekawych i wartych zobaczenia zabytków:
- liczne obiekty sakralne m.in. barokowy Kościół Św. Trójcy
- Stary Ratusz z rynkiem
- koszary wojskowe
- zabytkowy dworzec w Winiarach
- liczne pomniki m.in. Bolesława Chrobrego, Mieszka I, św. Wojciecha
A co powiecie, żeby po Gnieźnie oprowadził Was królik? Wystarczy pobrać na swojego tableta lub smartphone’a bezpłatną aplikację ” Królika GOń” i poprzez nowe technologie poznawać miasto i Trakt Królewski. W Gnieźnie powstało 15 wspaniale dopracowanych, bajkowych rzeźb królików, które pomagają nam w całej zabawie.
Gniezno i Biskupin to miejsca wyjątkowe, o których słyszał każdy chociażby z lekcji historii. Liczba osób, które rok do roku odwiedzają Biskupin sprawia, że jest to jedno z wiodących prym muzeów na świeżym powietrzu zarówno w Polsce jak i Europie. Gniezno z kolei można nazwać kolebką katolicyzmu w Polsce i miejscem w którym zaczęło się Królestwo Polskie.
Zarówno Biskupin, jak i Gniezno to miejsca, które powinien zobaczyć każdy młody Polak, bo to prawdziwa lekcja historii, którą można obejrzeć na własne oczy.
Biuro Podróży Robinson serdecznie poleca Gniezno i Biskupin na rodzinne wycieczki połączone z ogromną dawką wiedzy historycznej.