Gdzie się wybrać

FLORENCJA – MUZEUM POD GOŁYM NIEBEM

Florencja-wycieczka objazdowa

Florencja to miasto położone w środkowych Włoszech  i zarazem stolica Toskanii. Miasto uznawane jest za miejsce narodzin włoskiego renesansu.

Włoskie miasto zachwyca niesamowitymi widokami, które można podziwiać np. z Dzwonnicy Giotta oraz cudowną architekturą i sztuką.  Zespół zabytków we Florencji został doceniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W zależności od tego ile mamy czasu, Florencję można zwiedzić w jeden dzień, oglądając jej najważniejsze atrakcje lub przyjechać na dłużej i powoli odkrywać wszystkie zakamarki tego uroczego miasta. Na szczęście dla tych, którzy wpadną tu tylko przejazdem jest dobra wiadomość. Większość najważniejszych zabytków jest zlokalizowana blisko siebie. Wystarczy ubrać porządne buty, zaopatrzyć się w mapę i można ruszać w drogę.

Przedstawiam Wam listę Top 5 miejsc, które we Florencji należy zwiedzić:

Katedra Santa Maria del Fiore – jeden z największych kościołów na świecie, symbol Florencji, z charakterystyczną, ogromną, ceglaną kopułą. Warto zakupić na nią bilet wstępu, by móc rozkoszować się wyjątkową panoramą Florencji. Świątynia z zewnątrz góruje nad miastem, jest pięknie zdobiona, przyciąga wzrok i wzbudza prawdziwy zachwyt. Jednak wchodząc do środka przenosimy się jakby do nieco innego świata. Na pierwszy rzut oka widzimy ogromny ołtarz główny, jednak po chwili główną uwagę przyciągają malowidła znajdujące się na kopule. Wspaniałe freski przedstawiają sceny z Sądu Ostatecznego. Ten, kto spodziewał się, że w środku zastanie przepych i bijące po oczach złoto, może się rozczarować Świątynia jest surowa i prosta lecz mimo wszystko nadal piękna.

Most Ponte Vecchio – znany jako Most Złotników to najsłynniejszy i zarazem najstarszy most na rzece Arno. Na moście znajdują się liczne sklepy, w których można nabyć np piękną złotą biżuterię.

Pallazo Vecchio – z zewnątrz przypomina masywny blok, którego zwieńczeniem jest wysoka wieża z zegarem. Obecnie wewnątrz budynku znajdują się sale muzealne oraz siedziba władz. Z wnętrzem tego budynku jest zupełnie odwrotnie niż w przypadku słynnej katedry florenckiej. Wchodząc do środku nie sposób przeoczyć cudownego, zdobionego freskami dziedzińca z ustawiona na samym środku uroczą rzeźbą Putto z Delfinem. Kolejnym miejsce, które zachwyca jest Salone dei Cinquecento – miejsce pełne przepychu, w którym ściany i sufit są bogato zdobione licznymi, gigantycznymi freskami. Warto także dodać, że sala jest naprawdę ogromnych rozmiarów. Jej długość to ponad pięćdziesiąt metrów. Budynek skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc i eksponatów, które warto obejrzeć jak choćby ogromny globus, czy maska Dantego.

Piazzale della Signoria – słynny plac w centrum Florencji, otoczony pałacami i rzeźbami. Kiedyś to właśnie w tym miejscu koncentrowało się całe życie polityczne miasta. Oprócz najważniejszej budowli znajdującej się na placu czyli opisanego wcześniej Pallazo Vecchio na uwagę zasługują także: kopia rzeźby Dawida, fontanna przedstawiająca umieszczonego na powozie Neptuna, rzeźba Herkules i Kakus oraz posąg Kosmy I. Jest to plac, na którym nadal można dostrzec artystycznego ducha Florencji. To właśnie tutaj niemal na każdym kroku możemy spotkać młodych ludzi, którzy malują lub szkicują zainspirowani architekturą miasta.

Kościół Santa Croce – świątynia, choć w porównaniu do słynnej katedry florenckiej jest naprawdę niewielka, zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w środku. W kościele możemy podziwiać piękne, rzeźby, ołtarze i malowidła. O tym jak Kościół Santa Croce jest ważnym obiektem sakralnym, może świadczyć liczba pochowanych tam osobistości. W murach świątyni spoczywają m.in. Michał Anioł – włoski malarz, rzeźbiarz i architekt, Galileusz – włoski astronom, matematyk i fizyk, Machaivelli – słynny filozof i pisarz, Dante Alighieri – pisarz i poeta i wielu innych.

Florencja ilością swoich zabytków niektórym przypomina muzeum i rzeczywiście jest w tym sporo racji. W mieście niemal na każdym kroku możemy odnaleźć ślady historii w postaci budynków, pałacy, świątyni czy rzeźb. Odwiedzając to urocze miasto mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do innej epoki. A Wy czy mieliście już okazję odwiedzić to największe na świecie muzeum pod gołym niebem?

Wszystkim, którzy nie mieli okazji zobaczyć Florencji na własne oczy polecam wybrać się na wycieczkę, aby móc odkrywać uroki tej toskańskiej perełki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *