Porady dla podróżników

Jak przygotować dziecko na wycieczkę szkolną

Jak przygotować dziecko na wycieczkę szkolną

Zastanawiasz się jak przygotować dziecko na wycieczkę szkolną? To nie lada wyzwanie! Zwłaszcza jeżeli dotyczy to dzieci w klasach początkowych. Nierzadko to od przygotowanie zależy czy będzie dla twojego dziecka to udany dzień, czy trudna przeprawa. Warto więc wspólnie dzień wcześniej wszystko zaplanować. Ważne aby dziecko brało udział w przygotowaniach, a oto kilka cennych porad jak to właściwie zrobić. 

W co spakować dziecku rzeczy?

Wszystko zależy od tego na jak długo dziecko się wybiera. Generalnie najwygodniejsze są plecaki. Jeśli wycieczka jest jednodniowa, wystarczy zwykły podręczny plecak, w którym znajdzie się miejsce na dokumenty i pieniądze, na coś przeciwdeszczowego, picie i przekąski.

Na wycieczki wielodniowe Prócz plecaka podręcznego przyda się niezbyt duża torba, taka z którą dziecko poradzi sobie w podróży.

Jak przygotować dziecko do wycieczki szkolnej

Co dać dziecku do jedzenia?

Przed wyjazdem nie stajmy się nakarmić dziecka ,,na zapasa”. Lekkie pożywne śniadanie, które nie spowoduje kłopotów w trakcie jazdy autobusem. To samo odnosi się do jedzenia, które dziecko zabiera ze sobą. Nie powinny to być napoje gazowane ani słodycze i chipsy. Wszystko to może w rezultacie popsuć wycieczkę naszej pociesze. Niech będą to kanapki z wędliną i serem ( bez cieknących pomidorów), suszone owoce, paluszki.

Co dać dziecku do jedzenia na wycieczkę szkolną

Co z lekami?

Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną, należy mu podać tabletkę przed wyjazdem i zapewnić lek na cały okres podróży. W przypadku wyjazdu kilkudniowego, jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe, należy spakować je do plastikowego woreczka razem z opisem jak mają być przyjmowane. Trzeba o tym poinformować opiekuna wycieczki. Można też leki przekazać bezpośrednio nauczycielowi.

Jak ubrać dziecko na wycieczkę?

Niewątpliwie o ubraniu dziecka decyduje pora roku, w której odbywa się wycieczka. Są jednak zasady niezależne od tego. Ważne jest  przygotowanie ubrań, które pozwolą nosić się „na cebulkę”, czyli T-shirtu, długich, wygodnych spodni, bluzy (najlepiej z kapturem) i lekkiej kurtki, która w razie niepogody ochroni przed wiatrem i deszczem. Przyda się też czapeczka z daszkiem, a także okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
Drugą podstawową zasadą jest kierowanie się wygodą i dobrym samopoczuciem dziecka. Powinny być to ubrania  tzw. sportowe gwarantujące swobodę ruchu. Ważne, żeby  dziecko  je lubiło, inaczej będzie się źle czuło. Warto, żeby były to rzeczy ,, już sprawdzone”; odnosi się szczególnie do obuwia.

w co ubrać dziecko na wycieczkę szkolną

Jeśli nasze dziecko wyjeżdża na dłuższą niż jednodniowa wycieczkę, nie możemy zapomnieć o piżamie, klapkach pod prysznic, zmianie obuwia (przydatne w razie przemoczenia), a także dodatkowej bieliźnie osobistej, koszulkach na zmianę i krótkich spodenkach. Pamiętajmy o tym, aby spakować do plecaka dziecka tyle sztuk zmiany ubrania (mowa tu o T-shirtach i bieliźnie), ile dni będzie trwała wycieczka – nie liczmy na to, że pociecha będzie prała brudne rzeczy. Przygotujmy też dziecku dodatkową bluzę i parę spodni lub krótkich spodenek na zmianę – na wszelki wypadek. Jeśli organizator przewiduje wodne atrakcje, niezbędne będą także kąpielówki lub strój kąpielowy oraz czepek.

Jakie kosmetyki?

Na jednodniowej wycieczce szkolnej wystarczą dziecku chusteczki higieniczne i te nawilżające. Na wyjazdy kilkudniowe wystarczą szczoteczka i pasta do zębów, żel pod prysznic i szampon (najlepiej w małych, podróżnych buteleczkach), grzebień lub szczotka do włosów, wsuwki i gumki (dla dziewczynek). Do zestawu dodajemy nieduży ręcznik.

Co z dokumentami i pieniędzmi ?

Dziecko powinno na wycieczkę szkolną zabrać ze sobą legitymację szkolną; bywa ona czasem podstawą do zniżek przy zakupie biletów wstępu.  Warto, żeby dziecko miało na osobnej karteczce dane kontaktowe do rodziców; tak na wypadek ,,awarii” .

Na każdą wycieczkę dziecko powinno mieć ,,kieszonkowe”. Kwotę można skonsultować z organizatorem wycieczki lub wychowawcą. Dobrze by było, żeby nie dawać dziecku banknotu o dużym nominale, ale rozmienione pieniądze.

Dokumenty i pieniądze warto umieścić w portfelu, najlepiej takim na łańcuszku, dzięki któremu możemy go przyczepić do szlufki spodni czy plecaka, co może uchronić dziecko przed jego utratą.

Czego nie dawać dziecku na wycieczkę?

Przede wszystkim nie należy dawać dziecku na wycieczkę drogich gadżetów; musimy liczyć się, że dziecko może je zgubić. Tak więc nie pakujemy tabletów, drogich aparatów fotograficznych, bardzo drogiego nowego telefonu, choć telefon jest przydatny. Podobnie rzecz ma się z  kosztowną biżuterią, zegarkami, czy drogą markową odzieżą, która nie jest niezbędna na wycieczce. Ograniczmy bagaż dziecka do niezbędnego minimum.

co dać dziecku na wycieczkę szkolną

Jak przygotować dziecko na wycieczkę szkolną? Podsumowanie

Czas spędzony na wycieczce powinien być wykorzystany na integrację z rówieśnikami, a nie na gry komputerowe. Starajmy się właściwie przygotować dziecko psychicznie do takiego właśnie sposobu spędzenia czasu- na miłych zabawach w gronie przyjaciół oraz na korzystaniu ze wszystkich atrakcji przewidzianych w programie wycieczki.

Jak spakować dziecko na pierwsze kolonie?

Pobierz bezpłatnie PDF Poradnik Pierwszej Podróży Małego Robinsona , a w środku:

Ogólne porady dotyczące podróży

Praktyczna lista rzeczy do spakowania

To, czego absolutnie nie wolno pakować

Podsumowanie

Dobre przygotowanie dziecka na wycieczkę szkolną może zupełnie odmienić cały wyjazd. Rozmowa, wspólne pakowanie, przygotowanie dziecka na to co się wydarzy są kluczami do sukcesu. Jestem przekonana, że teraz już będziesz wiedzieć o czym warto przed każdym wyjazdem pamiętać. Jeżeli chcesz zorganizować wspaniały wyjazd dla swoich dzieciaków to skontaktuj się ze mną już teraz. Zadzwoń albo odwiedź mnie na Facebooku – Biuro Podróży Robinson 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *