Kazimierz Dolny zwany także Kazimierzem nad Wisłą, to miasto położone w województwie lubelskim z bogatą historią i licznymi zabytkami. Symbolem Kazimierza jest kogut, wypiekany z maślanego ciasta, obowiązkowy zakup każdego turysty. Według legendy, to właśnie ten ptak wypędził z miasta samego diabła.
Kazimierski rynek – serce miasta.
Sercem miasta jest niewątpliwie kazimierski rynek – miejsce pełne pysznych restauracji, kawiarenek i kramików z kogucikami. Rynek już od samego rana tętni życiem. W sezonie turystycznym niestety trzeba się przygotować na spore tłumy turystów. Co zatem jest tym magnesem, który od lat przyciąga do Kazimierza podróżników? Na pewno jest to niesamowity klimat miasteczka, który tworzą urocze kamienice, brukowane uliczki i mnogość zabytków.
Kazimierz bywa tez przez niektórych nazywany „małym Krakowem”, a to za sprawą licznych artystów, których prace można podziwiać na kazimierskim rynku. W jego centralnym miejscu stoi XIX wieczna, drewniana studnia. Według legendy, kto napije się wody z tej studni, będzie stale wracał do Kazimierza.
Na rynku znajduje się wspaniały Kościół Farny, rozbudowany w stylu renesansowym, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Warto wejść do środka i obejrzeć piękne zdobienia i dekoracje oraz imponujący, sięgający sklepienia ołtarz główny. Nazwanie rynku sercem miasta jest nieprzypadkowe z jeszcze jednego powodu. Otóż z tego miejsca prowadzą drogi do niemal wszystkich ważniejszych zabytków i atrakcji miasta.
Zamek i Baszta – zabytki z zapierającymi dech w piersiach widokami.
Podążając kilkaset metrów spacerkiem od rynku docieramy do zespołu zamkowego, na który składają się ruiny zamku i baszta. Okrągła wysoka na 20 metrów wieża, jest najstarszą kazimierską budowlą pochodzącą z XIII wieku. Kiedyś miejsce to stanowiło najprawdopodobniej punkt ochronny, niektóre źródła mówią także o funkcji latarni oraz lochu. Warto wejść na szczyt baszty choćby dla samych widoków pięknej okolicy. Zamek pochodzi z XIV wieku i zbudowany został z wapienia. Dziedziniec otoczony był grubymi murami, pełniącymi funkcje obronne. Niestety zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i nigdy nie został odbudowany.
Góra Trzech Krzyży – obowiązkowy punkt widokowy dla każdego turysty.
Góra Trzech Krzyży to chyba najładniejszy punkt widokowy w całym Kazimierzu. Miejsce wydaje się nieco mroczne i tajemnicze, za sprawą trzech gigantycznych, drewnianych krzyży. Ich historia sięga ponad 300 lat wstecz, kiedy to mieszkańcy postanowili w taki właśnie sposób uczcić pamięć ofiar epidemii cholery, która spustoszyła miasteczko. Wzgórze jest dość specyficzne i nawiązuje do Golgoty. Dla niektórych zaskoczeniem może być, że wejście na szczyt jest płatne, jednak jest to naprawdę symboliczna kwota. Widok jaki roztacza się ze szczytu jest naprawdę magiczny i był niejednokrotnie inspiracją dla wielu artystów i malarzy. Z tego miejsca można zobaczyć Wisłę, miasteczko i przepiękna okolicę, a nawet Zamek w Janowcu.
Wąwóz Korzeniowy Dół – miejsce niczym z ” Władcy pierścieni”.
Jednym z bardzo chętnie odwiedzanych miejsc w Kazimierzu Dolnym jest Wąwóz Korzeniowy Dół. Jest to miejsce bajkowe, wyglądające niemal jak sceneria z filmu fantasy. Warto nadmienić, że to jeden z najbardziej znanych wąwozów lessowych w Polsce, ale uwaga niejedyny w całym mieście. Z wysokich na kilka metrów ścian, wystają długie poskręcane korzenie tworząc niesamowity klimat. Gra światła przedzierającego się przez gęste korzenie z zielenią liści i kolorem lessowego podłoża, wspaniale działa na wyobraźnie i jest częstą inspiracja dla lokalnych malarzy. Pamiętajcie jednak, by wybierając się na wycieczkę po jednym z lessowych wąwozów ubrać wygodne obuwie, a w upalny dzień nie zapomnieć o wodzie.
Zabytki Sakralne.
Oprócz wspomnianego już wcześniej, znajdującego się na rynku Kościoła Farny, miasteczko ma nam do zaoferowania jeszcze wiele ciekawych budowli sakralnych. Jedną z nich jest Klasztor Reformatów wraz z Kościołem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Miejsce urzeka już od zewnątrz. Otoczony białym murem, wygląda niemal jak warownia. Kolejnym jest Kościół p.w. św. Anny i św. Ducha. Jest to piękny, biały kościółek wykonany w stylu renesansu lubelskiego.
Na terenie miasteczka znajduję się także wart uwagi cmentarz żydowski. Miejsce zniszczone przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Na szczęście udało się ocalić i wydobyć część potłuczonych nagrobków. Na cmentarzu widnieje nawiązujący do ściany płaczu pomnik w postaci kamiennej, pękniętej ściany. Jest to ciekawe miejsce skłaniające do zadumy. W mieście istnieje także nie pełniąca obecnie funkcji religijnej, ciekawa synagoga pochodząca z XVIII wieku. Na ścianie synagogi znajduje się tablica upamiętniająca Żydów zamordowanych podczas II Wojny Światowej.
Inne zabytki, które warto zobaczyć.
Wymienione wcześniej atrakcje turystyczne i zabytki to tylko kropelka w morzu tego, co oferuje nam miasto. Mając więcej czasu warto jeszcze zobaczyć:
- Jatki – drewniany budynek zlokalizowany w centrum Małego Rynku, na którym kiedyś odbywał się handel.
- Kamienice Przybyłów – bogato zdobione, pochodzące z XVII wieku budynki w stylu renesansu lubelskiego.
- Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym: Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowska, Oddział Przyrodniczy i Muzeum Sztuki Złotniczej zlokalizowane w mieście.
- Stara Chata – zabytek, pochodzący z około 1700 roku.
- liczne spichlerze np. spichlerz „Pod Żurawiem”
Kazimierz Dolny to magiczne miasto, które od lat inspiruje artystów, pisarzy i malarzy. Dziś stało się bardzo popularnym obiektem turystycznym, więc trudno tam szukać ciszy i wytchnienia od dużych miast. W sezonie Kazimierz jest głośny, tłoczny i pełen turystów. Dla osób, które cenią sobie spokój, polecam odwiedzić to piękne miejsce, z bogatą historią i tradycjami poza sezonem. Można wtedy poczuć sielski klimat miasta i spokojnie rozkoszować się jego wspaniałymi widokami.
Biuro Podróży Robinson poleca trzy dniową wycieczkę rodzinną do Kazimierza, Sandomierza i Puław. Warto także skorzystać z rodzinnego pakietu turystycznego oferowanego przez Biuro Podróży Robinson i spędzić czas w gronie ukochanych osób, odkrywając uroki naszej wspaniałej Polski.