Kolonie dla dzieci, czy obóz – co najlepiej wybrać?
04
lut
Na kilka miesięcy przed wakacjami wielu rodziców stoi przed wyborem letniego wyjazdu dla dziecka. Firmy turystyczne proponują kolonie dla dzieci oraz obozy, co niejednokrotnie frustruje dorosłych.
Czym w zasadzie różni się kolonie dla dzieci od obozu i jak odróżnić od siebie oba pojęcia? Czy lepiej zapisać dziecko na obozy krajowe, a może opłacić zagraniczne kolonie?
Jeszcze do niedawna pojęcie kolonii i obozów można było od siebie łatwo odróżnić. Pierwsze odnosiło się do ogólnotematycznych wyjazdów, podczas których dziecko mogło połączyć rozrywkę z odpoczynkiem.
Wakacje na koloniach spędzało się w specjalnych kompleksach wypoczynkowych, w wolnym czasie brało udział w aktywnościach organizowanych przez instruktorów, a także przechodziło popularny chrzest.
Nieco inaczej wyglądały obozy młodzieżowe, których nazwa kojarzyła się przede wszystkim z harcerstwem. To właśnie harcerze posługiwali się tym pojęciem, opisując wspólne wyjazdy pod namiot czy do stanicy harcerskiej. Jak to wygląda dzisiaj?
Współcześnie różnica pomiędzy pojęciem kolonie dla dzieci a obozem mocno się zatarła, chociaż niektórzy w dalszym ciągu doszukują się odmienności. Chodzi zwłaszcza o tematykę wyjazdów. niemałe znaczenie ma tutaj przewodnik – https://karolekiparasol.pl/
Niektórzy twierdzą, że kolonie dla dzieci w dalszym ciągu mają charakter ogólny, a jadące na nie dzieci w większym stopniu mogą wypocząć, zintegrować się i poznać nową okolice.
Z kolei obozy zagraniczne i krajowe traktowane są w kategoriach wyjazdów tematycznych, rozwijających konkretne pasje i zainteresowania. W praktyce jednak wszystko leży w rękach firm organizujących wyjazdy dla dzieci.
W ofercie jednych znajdziemy obozy artystyczne i językowe, z kolei inni będą nazywać je np.: tematyczne kolonie dla dzieci
Rodzice i ich pociechy mają do wyboru wiele różnych typów kolonii, dlatego zamiast skupiać się na nazewnictwie, lepiej przemyśleć, na którą z nich posłać dziecko.
Ciekawym pomysłem są obozy językowe, których ideą jest rozwinięcie umiejętności lingwistycznych.
Można zdecydować się na wyjazd powiązany z konkretnym językiem, bądź wakacje, w czasie których dziecko pozna tajniki kilku języków jednocześnie.
Młodzieży lubiącej aktywność fizyczną polecamy obozy sportowe, które dzielą się na konkretne dyscypliny. Piłka nożna, pływanie, jazda konna, a nawet parkour – do wyboru jest naprawdę wiele opcji.
Oprócz tego obozy tematyczne obejmują także wyjazdy artystyczne i podróżnicze, w tym także zagraniczne. Jakie są plusy i minusy takich form wypoczynku?
Bez wątpienia to właśnie kolonie krajowe cieszą się większą popularnością od wyjazdów zagranicznych. Głównym czynnikiem jest tutaj cena, która w przypadku podróży po Polsce jest zwykle niższa.
Do ich plusów zalicza się bez wątpienia możliwość poznania nowych kultur i krajobrazów, co w wielu przypadkach jest jedną z pierwszych takich okazji w życiu.
Oprócz tego wyjazd za granicę uczy odpowiedzialności, samodzielności i zacieśnia więzy grupy. Sprawia także ogromną radość, zwłaszcza pociechom ciekawym świata.
Minusem jest z kolei odległość i ryzyko, że dziecko będzie spędzać czas w innych warunkach, niż deklarował organizator.
Chodzi przede wszystkim o miejsce noclegu czy zaplanowane aktywności.
Obecnie na szczęście coraz mniej jest firm oszukujących swoich klientów i znaczna większość dotrzymuje warunków umowy. Można być więc w pełni spokojnym o swoje dziecko, pozwalając mu odkrywać świat z rówieśnikami.
Obecnie dzieci i ich rodzice mają do wyboru nie tylko kolonie nad morzem i obozy za granicą. Do zestawu wakacyjnych wyjazdów dołączają biwaki, które coraz częściej organizowane są przez letnie biura podróży.
W tym wypadku da się wskazać widoczne cechy odróżniające biwak od kolonii dla dzieci i obozu. Chodzi przede wszystkim o formę i długość wypoczynku.
Obozy i kolonie dla dzieci w górach, nad morzem lub za granicą łączą aktywne spędzanie czasu z wypoczynkiem. Nastawione są one na rozwijanie zainteresowań dziecka, jednak z poszanowaniem jego czasu wolnego.
Podczas kilkunastodniowego wyjazdu młodzi podróżnicy mają dostęp do wygodnych pokojów, gotowych posiłków oraz zajęć z instruktorami.
Nieco inaczej wyglądają biwaki, które słusznie kojarzą się z obozowiskiem pod namiotami.
Najczęściej są to krótkie, weekendowe wyjazdy, podczas których dzieci żywią się m.in. jedzeniem z ogniska, rozbijają namioty do spania czy wędrują na krajoznawcze wycieczki.
W nocy śpią w przygotowanym obozowisku pod chmurką, a w dzień spędzają czas głównie na świeżym powietrzu.
Nie ma tu zajęć nastawionych bezpośrednio na wąskie zainteresowania uczestników, a zamiast tego są ogólnorozwojowe aktywności.
Rodzice mogą być zatem spokojni i swobodnie dokonywać wyboru pomiędzy obozami i koloniami. Oba te pojęcia współcześnie oznaczają niemal to samo.
Przed dokonaniem wyboru, warto jednak porozmawiać z dzieckiem i zapytać go, na jaki obóz krajowy chciałoby pojechać.
Być może samo będzie w stanie wskazać interesującą go dziedzinę lub kierunek wyjazdu, a to znacząco ułatwi poszukiwanie wycieczki.
Alternatywą dla podróży po Polsce, będzie kolonia lub obóz zagraniczny, jednak na tego typu wyjazdy lepiej posyłać starsze pociechy.
Przy ich wyborze nie należy kierować się wyłącznie tematyką, ale także czasem pobytu, planowanymi aktywnościami oraz reputacją firmy organizującej wakacje.
Pod uwagę warto wziąć kwestię bezpieczeństwa i unikać posyłania dziecka w niespokojne regiony świata, podobnie jak upewnić się, w jakim miejscu zapewniony zostanie nocleg.
To spowoduje, że zarówno podróżnik, jak i jego rodzice będą spać spokojnie.
Obecnie pojęcia kolonii i obozów ciężko od siebie odróżnić. Oba terminy się zacierają, dlatego dzisiaj dziecko może pojechać zarówno na obozy, jak i kolonie dla dzieci językowe w kraju i za granicą.
Nie zawsze tak jednak było, bo jeszcze kilkanaście lat temu termin obozu zarezerwowany był dla harcerzy, z kolei letni wyjazd nosił miano kolonii.
Zapisując dziecko na wakacje nie trzeba się więc sugerować konkretną nazwą wycieczki. Ważne, by jej tematyka odpowiadała temperamentowi i zainteresowaniom młodego podróżnika.
Bardzo ciekawy wpis! My nasze dziecko już drugi raz wysłaliśmy na obóz sportowy organizowany przez akademię piłkarską FFK Sport – https://ffksport.pl/ i jesteśmy bardzo zadowoleni! Serdecznie polecamy 🙂
Bardzo dziekujemy za komentarz. Staramy się pisac treści, które interesują rodziców.