Porady dla podróżników

Kolonie letnie – co robić gdy dziecko nie chce jechać? Oto 5 porad

Kolonie letnie, 5 porad dla rodzica, gdy dziecko nie chce na nie jechać.

Kolonie letnie, 5 porad dla rodzica, gdy dziecko nie chce na nie jechać.

Wakacje to czas odpoczynku, beztroski i przerwy od szkolnych obowiązków. Podczas letnich miesięcy wielu rodziców decyduje się na wysłanie swoich pociech na różne obozy i kolonie letnie dla dzieci

obóz młodziezowy 14-18 lat
kolonia nad morzem dla dzieci

Zdarza się jednak, że maluchy nie chcą nigdzie jechać i na próbę rozmowy o wyjeździe na kolonię reagują płaczem, wycofaniem się lub histerią. Jak przekonać dziecko, że letnie obozy to świetna okazja do nauczenia się czegoś nowego i poznania innych maluchów?

Obóz Kulinarno Językowy w Górach

Cena od 2,400.00 
Obóz Kulinarno Językowy w Górach Termin – sprzedany Zakwaterowanie Dom Wypoczynkowy “Krywań” 34-405 Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 323a   https://krywan.bialkatatrzanska.com/ Białka

Kolonie Językowe Nad Morzem

Cena od 2,700.00 
Kolonie Językowe Nad Morzem Niechorze to wieś nadmorska leżąca nad Bałtykiem, z tego też powodu jej główną atrakcją będzie plaża,

Moje Greckie Kolonie

Cena od 3,400.00 
Moje Greckie Kolonie Termin – sprzedany W cenie imprezy ; wycieczki /zwiedzanie Skopie,Olimp, Saloniki, Starą Wioskę – Pale Pannalejmonas  Zakwaterowanie

Dlaczego dziecko może nie chcieć jechać na kolonię?

Niezależnie od tego, jak ciekawe i atrakcyjne kolonie letnie znajdziesz, twoje dziecko może nie być zachwycone pomysłem wakacyjnego wyjazdu. 

Powody niechęci mogą być różne, dlatego jeżeli chcesz przekonać swojego malucha, że taki wyjazd może być ciekawą przygodą, musisz dowiedzieć się, co jest powodem, dla którego twoje dziecko nie chce wyjeżdżać.  https://www.facebook.com/photo.

W większości przypadków powodem jest strach związany z koniecznością zmierzenia się z nową, nieznaną sytuacją. Dziecko może odczuwać lęk przed poznawaniem innych dzieci, rozłąką z rodzicami, koniecznością radzenia sobie samodzielnie itd. 

kolonie w górach
kolonie specjalistyczne

Zanim zaczniesz przekonywać swoją pociechę, że kolonie letnie będą wspaniałym doświadczeniem i na pewno będzie się na nich dobrze bawić, poświęć czas na spokojną rozmowę, która pozwoli ci się dowiedzieć, skąd bierze się niechęć twojego malucha do pomysłu wakacyjnego, samodzielnego wyjazdu. 

Może się okazać, że np. twoje dziecko boi się, że inne dzieci nie będą go lubić, że przez czas rozłąki przestaniesz je kochać albo, że nie będzie się dobrze bawić.

Kiedy już dowiesz się, co sprawia, że kolonia letnia nie wydaje się twojemu maluchowi dobrym pomysłem, będziesz mógł spróbować przekonać go, że taki wyjazd może być świetną zabawą i okazją do doświadczenia czegoś ciekawego.

Rozmawiaj, oswajaj i jeszcze raz rozmawiaj

Kiedy już będziesz wiedzieć, co sprawia, że twoje dziecko nie chce jechać na kolonię lub obóz, możesz delikatnie zacząć przekonywać je, że takie wyjazdy dla dzieci są ciekawym sposobem na spędzenie czasu. Pomocne może okazać się:

KOLONIE JĘZYKOWE W POLSCE
kolonie i obozy językowe za granicą
  • opowiedzenie dziecku swoich doświadczeń – jak wyglądały twoje wakacje, jakie przygody przeżyłeś na koloniach i obozach, w jaki sposób radziłeś sobie z tęsknotą za domem i rodzicami oraz w jaki sposób poznałeś inne dzieci. A może masz jakąś przyjaciółkę lub przyjaciela poznanych na koloniach? Koniecznie opowiedz o nich swojemu dziecku!
  • pokaż zdjęcia – jeżeli masz jakieś zdjęcia ze swoich dziecięcych lub młodzieżowych wyjazdów, koniecznie pokaż je swojemu dziecku. Opowiedz, w jaki sposób spędzałeś czas, jak się bawiłeś i co ciekawego przeżyłeś na koloniach lub obozie,

Obóz Rolkowy Dla Dzieci

Cena od 2,650.00 
Obóz Rolkowy Dla Dzieci Termin – sprzedany Niechorze to wieś nadmorska leżąca nad Bałtykiem, z tego też powodu jej główną

Kolonie Dla Dzieci We Władysławowie

Cena od 2,690.00 
Kolonie Dla Dzieci We Władysławowie Termin -sprzedane Władysławowo to niezwykle urokliwe nadmorskie miejsce, do którego każdego roku tłumnie przyjeżdżają turyści

Obóz Młodzieżowy we Włoszech

Cena od 2,900.00 
Obóz Młodzieżowy we Włoszech Termin – 15.07-25.07.2024 Chcesz przeżyć wspaniałe wakacje, które zapamiętasz na długo? Jedź z nami w okolice 
  • otwartość w rozmowie – jeżeli zależy ci na tym, żeby dobrze przygotować swoje dziecko na obozy lub kolonie letnie, bądź z nim szczery. Otwarcie odpowiadaj na pytania i dziel się swoimi przeżyciami. Widzisz, że twoje dziecko się boi? 
  • Opowiedz mu o swoich odczuciach, które towarzyszyły ci przed pierwszym wyjazdem. Nie idealizuj! Pierwszy samodzielny wyjazd bardzo często jest dla dziecka wyzwaniem. Dlatego też, zapewnij dziecko o swoim wsparciu oraz o tym, że może się z tobą dzielić wszelkimi wątpliwościami
kolonie 2023 polskie morze
kolonie 2023, polskie morze

Jeżeli po rozwianiu wątpliwości i odpowiedzeniu na wszystkie pytania, twoje dziecko wyrazi chęć jechania na kolonie letnie, koniecznie wspieraj je w procesie przygotowań i cały czas zapewniaj, że taki wyjazd może być świetną przygodą, która pozwoli mu na ciekawe spędzenie czasu, nauczenie się czegoś nowego oraz poznanie innych dzieci, z którymi będzie mogło spędzać czas i dobrze się bawić.

Zapada decyzja o wyjeździe - co dalej?

Zanim zapiszesz swoją pociechę na konkretne kolonie letnie dla dzieci, zapytaj swojego maluszka, na jaki wyjazd miałby ochotę. Jeżeli np. twoje dziecko lubi sport, to prawdopodobnie doskonale odnajdzie się na obozie sportowym, na którym dużo będzie się działo.

A może twoja pociecha jest artystyczną duszą? W takim przypadku obóz taneczny, teatralny lub pozwalający rozwijać zdolności manualne, może okazać się dobrym wyborem.

Aby przekonać swoje dziecko do tego, że kolonie letnie to fajny sposób na spędzenie wakacji, opowiedz mu o tym, na jakie kolonie może pojechać. Jeżeli maluch będzie miał poczucie, że ma wpływ na to, na jakie kolonie lub obóz pojedzie, będzie mu łatwiej przekonać się do wyjazdu.

Po zapisaniu swojej pociechy na kolonie letnie dla dzieci, oswajaj ją z tematem wyjazdu. Opowiedz jak będzie wyglądał dzień, z jakimi zwyczajami może się spotkać, co ma robić, gdyby za tobą tęskniła itd. 

Kolonie letnie, 5 porad dla rodzica, gdy dziecko nie chce na nie jechać.
kolonie 2023,góry

Jeżeli masz taką możliwość, to przed zapisaniem dziecka na obóz lub kolonie, pozwól mu uczestniczyć w półkoloniach. Dzięki temu maluch będzie w stanie łatwiej wyobrazić sobie jak będą wyglądały kolonie lub obóz.

Pamiętaj również o tym, żeby wspierać swoją pociechę podczas przygotowań – pomóż jej się spakować, zapewnij o tym, że będzie mogła do ciebie zadzwonić, gdyby zatęskniła. Zawsze odpowiadaj też na pytania dziecka i bądź cierpliwy, nawet jeżeli będą się one powtarzać.

Nie zmuszaj dziecka do wyjazdu!

Przeprowadziłeś z dzieckiem kilka rozmów, które nie dały oczekiwanego rezultatu? Jeżeli masz czas i cierpliwość, możesz ponowić próby. Jeśli jednak zauważysz, że twój maluch cały czas reaguje z wyraźną niechęcią, nie zmuszaj go do wyjazdu!

Kolonie dla dzieci mogą być świetną przygodną i wspaniałym doświadczeniem, ale maluch musi być na nie gotowy. Zmuszając dziecko do wyjazdu wbrew jego woli nadszarpniesz jego zaufanie, a dodatkowo może się okazać, że twoja pociecha będzie się tak źle czuła, że i tak będziesz musiał ją odebrać przed końcem wyjazdu.

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i należy to uszanować. Dlatego też, jeżeli chcesz zapisać swoje dziecko na letnie kolonie letnie, najpierw upewnij się, że Twój maluch jest gotowy na samodzielny wyjazd. Oczywiście czasami trzeba przełamać lęki i pomóc dziecku w zrobieniu kroku ku samodzielności, ale trzeba to zrobić z wyczuciem. 

Zanim zaplanujesz wakacje swojego dziecka, porozmawiaj z nim i skonsultuj wszelkie obawy, a potem mając pewność, że maluch jest gotowy na samodzielny wyjazd, zapisz go na wybrane kolonie letnie. 

kolonie dla dzieci nad morzem
obozy językowe dla młodzieży

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *