Kraków to miasto cieszące się ogromną popularności wśród turystów z Polski i zagranicy. Skąd tak ogromne zainteresowanie? Kraków to przede wszystkim jedno z najstarszych miast w Polsce, z wieloma wyjątkowo wartościowymi obiektami architektonicznymi. Jest także miejscem bardzo istotnym z historycznego punktu widzenia.
To tu powstał najstarszy, cieszący się do dziś renomą Uniwersytet Krakowski, w którym szkoliło się wiele znakomitych osób m.in. Mikołaj Kopernik. Tu także mieściła się siedziba królów Polskich. Kraków to również miasto wielkich ludzi: artystów, naukowców poetów, osób związanych z polityką i wielu innych.

Kraków można zwiedzać na wiele sposobów, jednym z nich jest podążanie wyznaczonymi trasami. Warto np. przespacerować się drogą królewską, która stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych i najchętniej uczęszczanych tras w Krakowie.
Trasa ta rozpoczyna się na Placu Matejki i wiedzie obok Barbakanu, przez ulicę Floriańską. Barbakan to ceglana część fortyfikacji miejskich Krakowa. Jest to wspaniała, gotycka budowla z wieżyczkami, zbudowana w XV wieku.
Idąc dalej ulicą Floriańską, możemy podziwiać wspaniałe kamienice krakowskie np. Dom Jana Matejki. Ulica prowadzi nas na Rynek Główny. Krakowski plac o powierzchni 4 ha jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Co więcej miejsce niemal całe wypełnione jest zabytkami. Jego centralny punkt stanowią Sukiennice – najstarszy w Polsce „hipermarket”. Na rynku głównym podziwiać można także wysoką na 70 metrów, gotycką Wieżę Ratuszową. Duża popularnością zarówno wśród Krakowian jak i turystów cieszy się zlokalizowany koło Sukiennic Pomnik Adama Mickiewicza. Kolejnym, jednym z najważniejszych polskich zabytków jest Kościół Mariacki. Świątynie wybudowano na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Warto wejść do środka, bo wnętrze bazyliki naprawdę zwala z nóg. W bazylice znajduje się zachwycający ołtarz dzieła Wita Stwosza, nad którym rzeźbiarz pracował kilkanaście lat. Z wieży kościelnej grany jest słynny Hejnał Mariacki. Jako ciekawostkę warto dodać, że Kraków to jedyne miasto, w którym tradycja grania cogodzinnego hejnału przetrwała do dziś. Będąc na rynku nie można także pominąć słynnych krakowskich gołębi. Ptaki te są niezaprzeczalnie jednym z symboli miasta. Dokarmianie i robienie sobie zdjęć z tymi oswojonymi gołębiami jest jedną z atrakcji miasta.
Idąc dalej, w czasie drogi na Wzgórze Wawelskie podziwiać możemy Kościół Św. Wojciecha, Kościół Franciszkanów, Kościół Dominikanów i Kościół św. Piotra i Pawła. Wawel to wzgórze wapienne nad brzegiem Wisły na którym znajdują się dwa ważne zabytki miasta. Pierwszym jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Jest to miejsce dawnych koronacji królów. W archikatedrze spoczywa wiele znakomitości od koronowanych głów, po przywódców politycznych i bohaterów narodowych. Tutejszą perełką jest Kaplica Zygmuntowska nakryta złocona kopułą.

Kolejny zabytek na wzgórzu, stanowi Zamek Królewski. Jest to wspaniała renesansowa budowla z pięknym arkadowym dziedzińcem. Zamek podzielony jest na kilka ekspozycji: stałych, sezonowych oraz wystawy czasowe. Dodatkową atrakcją na wzgórzu, jest Smocza Jama – jaskinia, która według legendy zamieszkiwana była niegdyś przez przerażającego smoka. Przy Wzgórzu Wawelskim możemy obecnie podziwiać zrobiony z brązu posąg przedstawiający smoka wawelskiego, ziejącego co jakiś czas ogniem. Na Wzgórzu Walewskim warto spędzić dłuższy czas, obejrzeć jego najważniejsze zabytki i rozkoszować się malowniczym widokiem na Wisłę. Z pod samego Wawelu można także udać się w malowniczy rejs po Wiśle i z pokładu statku podziwiać panoramę miasta. Dla par lub osób lubiących romantyczne klimaty, polecam niezapomniany rejs nocą . Wieczorna panorama Krakowa, zabytki w blasku zachodzącego słońca, to widoki, które na pewno na długo zagoszczą w Waszej pamięci.

Ważnym miejsce w Krakowie jest Kazimierz – dawniej dzielnica żydowska, obecnie miejsce tętniące życiem kulturalnym i artystycznym. Nie każdy zapewne orientuje się, że ta wspaniała część Krakowa została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenach Żydzi zaczęli osiedlać się od XV wieku i wkrótce obecna dzielnica Krakowa stała się ich enklawą. W przedwojennym Kazimierzu mieszkało już ponad 60 tyś Żydów. Miejsce to z czasem stało się ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce.
Niestety czasy II Wojny Światowej, jak każdy wie, były okresem tragicznym w historii Żydów w Polsce i na świecie. Kazimierz w tym czasie został splądrowany, a synagogi i inne obiekty żydowskie palono i dewastowano. Wciąż jednak w dzielnicy czuć klimat dawnych lat, dlatego warto odwiedzić tą ciekawą i ważną z historycznego punktu widzenia część Krakowa.

Urok Kazimierza tworzą przyjemne kafejki i restauracje, brukowane uliczki i ciekawe zabytki. Jednym z najładniejszych miejsc jest ulica Szeroka – kiedyś główny plac Kazimierza. Zobaczymy tam jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce. Wewnątrz Synagogi Starej mieści się muzeum, dzięki któremu możemy zapoznać się z historią krakowskich Żydów. Kolejnym ważną żydowską świątynią jest Synagoga Remu, w której do dziś odbywają się msze i nabożeństwa. Synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem stanowią ważny zespół architektury żydowskiej. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znakomitych Żydów. Wśród innych obiektów sakralnych na Kazimierzu warto obejrzeć Bazylikę Bożego Ciała, z największymi organami w Krakowie. Intersującym z architektonicznego punktu widzenia jest Plac Nowy na którym stoi charakterystyczny budynek – Okrąglak. Warto odwiedzić to miejsce wieczorem, kiedy zaczyna się prawdziwe, nocne życie. Polecam także zajrzeć na Plac Wolnica – dawny stary rynek w Kazimierzu, a kiedyś miejsce handlowe i siedziba władz. Obecnie na placu w Ratuszu znajduje się Muzeum Etnograficzne. Kazimierz to fajne miejsce, w którym można poczuć klimat dawnych lat. Obecnie mieści się tu wiele restauracji, barów, kafejek i pracowni artystycznych. Te najbardziej oblegane znajdują się przy ulicach Szerokiej, Miodowej i wokół Placu Nowego. Warto wspomnieć także o znajdującej się w odrestaurowanej kamienicy restauracji Ariel. Mieści się tu prywatna galeria sztuki judaistycznej. Jest to także miejsce w którym można zjeść dobry posiłek, przy koncercie muzyki żydowskiej. Po Kazimierzu trzeba pospacerować, bo poza wymienianymi w przewodnikach zabytkami kryje on jeszcze mnóstwo urokliwych miejsc, rzadziej odwiedzanych przez turystów, jak klimatyczne podwórka i inne urocze zaułki dzielnicy.

Kraków to także wspaniały ośrodek kulturalny. W mieście istnieję wiele teatrów, wśród których wyróżnić należy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, drugi po warszawskim najstarszy teatr w Polsce. Miasto jest także pełne wspaniałych galerii, teatrów i bibliotek. Warto przypomnieć, że w Muzeum Narodowym w Krakowie możemy podziwiać taką perełkę jak „Dama z gronostajem” dzieła Leonardo da Vinci, a także dzieła Matejki, Wyspiańskiego, Rembrandta i wielu innych znakomitych malarzy i artystów.
Kraków to także miejsce licznych imprez i festiwali, które trwają w mieście cały rok. Do wyboru mamy liczne imprezy muzyczne, filmowe i kulturalne, wśród nich: Krakowski Festiwal Filmowy, Juwenalia, Lajkonik, Jarmark Bożonarodzeniowy, Sylwester na Rynku Głównym i wiele innych.

Mnogość atrakcji jakie dostarcza nam Kraków sprawia, że nikogo nie dziwi, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Kraków zachwyca o każdej porze roku. Miasto można zwiedzać za pomocą licznych tras turystycznych np. opisywaną wcześniej trasą królewską, ale niekoniecznie. Stolica małopolski oferuje nam także wiele nieoczywistych miejsc i zakamarków, które naprawdę warto zobaczyć, jak Park Decjusza ze wspaniałą willą i licznymi ciekawymi pomnikami, stadion Korony w Krzemionkach, przypominający antyczny teatr i wiele innych. Kraków zatem warto odkrywać etapami. Można przyjechać tu na dłużej lub wybrać się na kilka jednodniowych wycieczek, aby móc w pełni poznać, wszystkie ciekawe zakątki Krakowa. Jestem pewna, że to przepiękne, królewskie miasto dostarczy Wam wielu atrakcji zarówno kulturalnych jak i rozrywkowych.

Biuro Podróży Robinson zaprasza wszystkich kochających podróże na wycieczkę do Krakowa. Warto prześledzić propozycje pakietów turystycznych na krótkie wyjazdy rodzinne lub wybrać się do tego wspaniałego miasta na dłużej.