Gdzie się wybrać

KRAKÓW – NASZA POLSKA PEREŁKA

Wycieczki szkolne do Krakowa

Kraków to miasto cieszące się ogromną popularności wśród turystów z Polski i zagranicy. Skąd tak ogromne zainteresowanie? Kraków to przede wszystkim jedno z najstarszych miast w Polsce, z wieloma wyjątkowo wartościowymi obiektami architektonicznymi. Jest także miejscem bardzo istotnym z historycznego punktu widzenia. 

To tu powstał najstarszy, cieszący się do dziś renomą Uniwersytet Krakowski, w którym szkoliło się wiele znakomitych osób m.in. Mikołaj Kopernik. Tu także mieściła się siedziba królów Polskich. Kraków to również miasto wielkich ludzi: artystów, naukowców poetów, osób związanych z polityką i wielu innych.

Kraków można zwiedzać na wiele sposobów, jednym z nich jest podążanie wyznaczonymi trasami. Warto np. przespacerować się drogą królewską, która stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych i najchętniej uczęszczanych tras w Krakowie.

Trasa ta rozpoczyna się na Placu Matejki i wiedzie obok Barbakanu, przez ulicę Floriańską. Barbakan to ceglana część fortyfikacji miejskich Krakowa. Jest to wspaniała, gotycka budowla z wieżyczkami, zbudowana w XV wieku.

Idąc dalej ulicą Floriańską, możemy podziwiać wspaniałe kamienice krakowskie np. Dom Jana Matejki. Ulica prowadzi nas na Rynek Główny. Krakowski plac o powierzchni 4 ha jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Co więcej miejsce niemal całe wypełnione jest zabytkami. Jego centralny punkt stanowią Sukiennice – najstarszy w Polsce „hipermarket”. Na rynku głównym podziwiać można także wysoką na 70 metrów, gotycką Wieżę Ratuszową. Duża popularnością zarówno wśród Krakowian jak i turystów cieszy się zlokalizowany koło Sukiennic Pomnik Adama Mickiewicza. Kolejnym, jednym z najważniejszych polskich zabytków jest Kościół Mariacki. Świątynie wybudowano na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Warto wejść do środka, bo wnętrze bazyliki naprawdę zwala z nóg. W bazylice znajduje się zachwycający ołtarz dzieła Wita Stwosza, nad którym rzeźbiarz pracował kilkanaście lat. Z wieży kościelnej grany jest słynny Hejnał Mariacki. Jako ciekawostkę warto dodać, że Kraków to jedyne miasto, w którym tradycja grania cogodzinnego hejnału przetrwała do dziś. Będąc na rynku nie można także pominąć słynnych krakowskich gołębi. Ptaki te są niezaprzeczalnie jednym z symboli miasta. Dokarmianie i robienie sobie zdjęć z tymi oswojonymi gołębiami jest jedną z atrakcji miasta.

Idąc dalej, w czasie drogi na Wzgórze Wawelskie podziwiać możemy Kościół Św. Wojciecha, Kościół Franciszkanów, Kościół Dominikanów i Kościół św. Piotra i Pawła. Wawel to wzgórze wapienne nad brzegiem Wisły na którym znajdują się dwa ważne zabytki miasta. Pierwszym jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Jest to miejsce dawnych koronacji królów. W archikatedrze spoczywa wiele znakomitości od koronowanych głów, po przywódców politycznych i bohaterów narodowych. Tutejszą perełką jest Kaplica Zygmuntowska nakryta złocona kopułą.

Kolejny zabytek na wzgórzu, stanowi Zamek Królewski. Jest to wspaniała renesansowa budowla z pięknym arkadowym dziedzińcem. Zamek podzielony jest na kilka ekspozycji: stałych, sezonowych oraz wystawy czasowe. Dodatkową atrakcją na wzgórzu, jest Smocza Jama – jaskinia, która według legendy zamieszkiwana była niegdyś przez przerażającego smoka. Przy Wzgórzu Wawelskim możemy obecnie podziwiać zrobiony z brązu posąg przedstawiający smoka wawelskiego, ziejącego co jakiś czas ogniem. Na Wzgórzu Walewskim warto spędzić dłuższy czas, obejrzeć jego najważniejsze zabytki i rozkoszować się malowniczym widokiem na Wisłę. Z pod samego Wawelu można także udać się w malowniczy rejs po Wiśle i z pokładu statku podziwiać panoramę miasta. Dla par lub osób lubiących romantyczne klimaty, polecam niezapomniany rejs nocą . Wieczorna panorama Krakowa, zabytki w blasku zachodzącego słońca, to widoki, które na pewno na długo zagoszczą w Waszej pamięci.

Ważnym miejsce w Krakowie jest Kazimierz – dawniej dzielnica żydowska, obecnie miejsce tętniące życiem kulturalnym i artystycznym. Nie każdy zapewne orientuje się, że ta wspaniała część Krakowa została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenach Żydzi zaczęli osiedlać się od XV wieku i wkrótce obecna dzielnica Krakowa stała się ich enklawą. W przedwojennym Kazimierzu mieszkało już ponad 60 tyś Żydów. Miejsce to z czasem stało się ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce. 

Niestety czasy II Wojny Światowej, jak każdy wie, były okresem tragicznym w historii Żydów w Polsce i na świecie. Kazimierz w tym czasie został splądrowany, a synagogi i inne obiekty żydowskie palono i dewastowano. Wciąż jednak w dzielnicy czuć klimat dawnych lat, dlatego warto odwiedzić tą ciekawą i ważną z historycznego punktu widzenia część Krakowa.

Urok Kazimierza tworzą przyjemne kafejki i restauracje, brukowane uliczki i ciekawe zabytki. Jednym z najładniejszych miejsc jest ulica Szeroka – kiedyś główny plac Kazimierza. Zobaczymy tam jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce. Wewnątrz Synagogi Starej mieści się muzeum, dzięki któremu możemy zapoznać się z historią krakowskich Żydów. Kolejnym ważną żydowską świątynią jest Synagoga Remu, w której do dziś odbywają się msze i nabożeństwa. Synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem stanowią ważny zespół architektury żydowskiej. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znakomitych Żydów. Wśród innych obiektów sakralnych na Kazimierzu warto obejrzeć Bazylikę Bożego Ciała, z największymi organami w Krakowie. Intersującym z architektonicznego punktu widzenia jest Plac Nowy na którym stoi charakterystyczny budynek – Okrąglak. Warto odwiedzić to miejsce wieczorem, kiedy zaczyna się prawdziwe, nocne życie. Polecam także zajrzeć na Plac Wolnica – dawny stary rynek w Kazimierzu, a kiedyś miejsce handlowe i siedziba władz. Obecnie na placu w Ratuszu znajduje się Muzeum Etnograficzne. Kazimierz to fajne miejsce, w którym można poczuć klimat dawnych lat. Obecnie mieści się tu wiele restauracji, barów, kafejek i pracowni artystycznych. Te najbardziej oblegane znajdują się przy ulicach Szerokiej, Miodowej i wokół Placu Nowego. Warto wspomnieć także o znajdującej się w odrestaurowanej kamienicy restauracji Ariel. Mieści się tu prywatna galeria sztuki judaistycznej. Jest to także miejsce w którym można zjeść dobry posiłek, przy koncercie muzyki żydowskiej. Po Kazimierzu trzeba pospacerować, bo poza wymienianymi w przewodnikach zabytkami kryje on jeszcze mnóstwo urokliwych miejsc, rzadziej odwiedzanych przez turystów, jak klimatyczne podwórka i inne urocze zaułki dzielnicy.

Kraków to także wspaniały ośrodek kulturalny. W mieście istnieję wiele teatrów, wśród których wyróżnić należy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, drugi po warszawskim najstarszy teatr w Polsce. Miasto jest także pełne wspaniałych galerii, teatrów i bibliotek. Warto przypomnieć, że w Muzeum Narodowym w Krakowie możemy podziwiać taką perełkę jak „Dama z gronostajem” dzieła Leonardo da Vinci, a także dzieła Matejki, Wyspiańskiego, Rembrandta i wielu innych znakomitych malarzy i artystów.

Kraków to także miejsce licznych imprez i festiwali, które trwają w mieście cały rok. Do wyboru mamy liczne imprezy muzyczne, filmowe i kulturalne, wśród nich: Krakowski Festiwal Filmowy, Juwenalia, Lajkonik, Jarmark Bożonarodzeniowy, Sylwester na Rynku Głównym i wiele innych.

Mnogość atrakcji jakie dostarcza nam Kraków sprawia, że nikogo nie dziwi, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Kraków zachwyca o każdej porze roku. Miasto można zwiedzać za pomocą licznych tras turystycznych np. opisywaną wcześniej trasą królewską, ale niekoniecznie. Stolica małopolski oferuje nam także wiele nieoczywistych miejsc i zakamarków, które naprawdę warto zobaczyć, jak Park Decjusza ze wspaniałą willą i licznymi ciekawymi pomnikami, stadion Korony w Krzemionkach, przypominający antyczny teatr i wiele innych. Kraków zatem warto odkrywać etapami. Można przyjechać tu na dłużej lub wybrać się na kilka jednodniowych wycieczek, aby móc w pełni poznać, wszystkie ciekawe zakątki Krakowa. Jestem pewna, że to przepiękne, królewskie miasto dostarczy Wam wielu atrakcji zarówno kulturalnych jak i rozrywkowych.

Biuro Podróży Robinson zaprasza wszystkich kochających podróże na wycieczkę do Krakowa. Warto prześledzić propozycje pakietów turystycznych na krótkie wyjazdy rodzinne lub wybrać się do tego wspaniałego miasta na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *