Gdzie się wybrać

LWÓW – NIESAMOWITY SKARB UKRAINY

Lwów

Lwów to miasto leżące na Ukrainie. Do II Wojny Światowej zamieszkiwany był przez wiele narodowości m.in Polaków, Żydów, Czechów i Rosjan. Obecnie zdominowany jest przez ludność pochodzenia ukraińskiego. Pod koniec XX wieku Lwów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest piękne, ale w zupełnie inny sposób niż opisywane wcześniej Kraków czy Wiedeń. Ma jednak swój specyficzny, klimat i oferuje przyjezdnym wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Niejeden turysta wyjechał z miasta oczarowany.

Moje TOP 5 miejsc, które warto zobaczyć we Lwowie.

Opera Lwowska

Jeden z najpiękniejszych budynków jakie można zobaczyć we Lwowie. Jako ciekawostkę nadmienię, że został on zaprojektowany przez polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Gmach opery zachwyca bogatymi zdobieniami i licznymi dekoracjami rzeźbiarskimi już od zewnątrz. Wchodząc do jej środka, przekraczamy próg do świata bogactwa, splendoru i przepychu. Opera udostępniona jest do zwiedzania, dlatego warto wydać parę groszy, by móc na własne oczy obejrzeć wspaniałe, bogato zdobione wnętrza opery, a nawet zasiąść na balkonie i poczuć się jak prawdziwy widz.

Kasyno Szlacheckie.

Jest to budynek z końca XIX wieku, uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli na Ukrainie w stylu neobarokowym. Tym, co przyciąga jak magnes spojrzenia wszystkich turystów są zjawiskowe, wykonane z niesamowitym kunsztem, drewniane schody zwieńczone szklaną kopułą.

Rynek we Lwowie

Jak to w wielu takich miejscach bywa, jego centralną część zajmuje wieża ratuszowa. Warto dostać się na jej szczyt, by z góry podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Rynek lwowski to także liczne kawiarnie, restauracje i bary, a także miejsca z uroczymi kramikami, w których można zakupić drobne pamiątki. Będąc w tym miejscu należy zwrócić uwagę na wspaniałe i liczne kamienice np. Kamienicę Królewską, z cudownym, klimatycznym dziedzińcem.

Cmentarz Orląt Lwowskich część Cmentarza Łyczakowskiego.

W tej części cmentarza złożono uczestników wojny polsko-ukraińskiej o Lwów. W walkach uczestniczyły młode osoby, często uczniowie i studenci, stąd wzięła się nazwa „orlęta lwowskie”. Na cmentarzu znajduje się biała kaplica o kształcie rotundy, przyozdobiona witrażami. Można tam także obejrzeć rzeźby nagrobne wykonane przez polskich rzeźbiarzy. Miejsce jest naprawdę niesamowite i zrobiło na mnie i osobach ze mną podróżujących ogromne wrażenie. Polecam odwiedzić to piękne i ważne z historycznego punktu miejsce każdemu turyście z Polski.

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana także Katedrą Łacińską to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyń we Lwowie. Budowę kościoła rozpoczęto jeszcze w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Bazylika przypomina nieco swoim wyglądem Kościół Mariacki w Krakowie. We wnętrzu zobaczyć możemy wspaniały obraz Matki Bożej Łaskawej, przedstawiający Matkę Bożą siedzącą na tronie z małym Jezusem na kolanach (oryginał obrazu znajduje się na Wawelu). Dokoła bazyliki biegnie szereg wspaniałych, wybudowanych w różnych okresach kaplic. W świątyni warto także zadrzeć głowę do góry, aby zaobserwować piękne, bogato zdobione sklepienia.

Galeria z wyjazdu do Lwowa.

Biuro Podróży Robinson poleca wszystkim spragnionym wyjazdów – Lwów. Miejsce zostało przez nas wielokrotnie sprawdzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *