Gdzie się wybrać

RIWIERA OLIMPIJSKA – NADMORSKI RAJ U STÓP SIEDZIBY ZEUSA

Riwiera Olimpijska – to jeden z najpiękniejszych nadmorskich regionów Grecji. Położona jest nad Morzem Egejskim, obejmuje pas około 70 km i rozpościera się u stóp mitycznego Olimpu, z najwyższym szczytem Mitikas. Jej nazwa pochodzi od odbijającego się cienia góry Olimp, w falach Morza Egejskiego.

Obszar ten jest bardzo popularnym obiektem wakacyjnym zarówno wśród Greków, jak i turystów zagranicznych. Riwiera Olimpijska przyciąga do siebie pięknymi plażami, licznymi kurortami i wspaniałą przyrodą. Jest także doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania innych popularnych miejsc w Grecji np. Meteorów – słynnych klasztorów w skałach lub Saloników – miasta pełnego zabytków kultury rzymskiej i bizantyjskiej.

Na obszarze Riwiery Olimpijskiej znajduje się wiele miejscowości popularnych wśród turystów. Należą do nich m.in. Katerini, Korinios, Leptokaria i Nei Pori. Jednym z największych i najchętniej odwiedzanych kurortów greckich jest Leptokaria. Jest to typowe miasteczko greckie, charakteryzujące się atmosferą wakacyjnego odpoczynku i letniej beztroski. Posiada także bardzo bogate zaplecze handlowe i gastronomiczne.

Odwiedzając ten region Grecji należy wskazać główny punkt turystycznych wędrówek, a mianowicie Park Narodowy Góry Olimp. To właśnie tutaj, na górze Olimp, swą siedzibę mieli mityczny, greccy bogowie, którzy sterowali życiem ludzkim. Jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie aktywny tryb życia i uwielbiających bliskie obcowanie z przyrodą. 

Warto wybrać się do Litochoro, by z tej urokliwej greckiej miejscowości, móc podziwiać imponujący masyw gór Olimp. Jest to także świetny punkt wypadowy dla turystów, którzy zdecydują się wyruszyć w dalszą podróż pieszymi szlakami turystycznymi.

Jednym z najbardziej imponujących miejsc w Grecji są słynne Meteory. Widok już z daleka zapiera dech w piersiach. Monumentalne, wysokie klify górskie, wyglądają jakby próbowały sięgnąć nieba. To niesamowite miejsce które łączy cud przyrody z wyjątkową architekturą. Region ten swoją surowością i niedostępnością urzekł mnichów, którzy wiele wieków temu postanowili zbudować tu ponad 20 klasztorów. Największym z nich jest Klasztor Wielki Meteor, na szczyt którego można się dostać po pokonaniu niemal 200 schodów.

Z góry rozpościera się niesamowity widok na okolicę, niemal jak z filmu fantasy. Obecnie tylko kilka z klasztorów jest udostępnionych do zwiedzania.

Drugim co do wielkości miastem Grecji są Saloniki. Idealne miejsce dla osób, które lubią łączyć zwiedzanie z zabawą. Jedną z najważniejszych budowli w mieści jest Białą Wieża. Jest to symbol miasta, który w dawnych czasach był budynkiem budzącym grozę. To właśnie w tych murach dokonywano brutalnych morderstw i tortur. Warto wejść na wieżę, gdyż rozciągają się z niej niesamowite widoki. 

Miasto oferuje nam też liczne świątynie. Wśród nich Agia Sofia, której nazwa może nam się kojarzyć ze stambulskim meczetem. Nie jest ona co prawda tak okazała jak jej imienniczka, ale zachwyca piękną kopuła, którą pokrywa mozaika przedstawiająca Wniebowstąpienie. Będąc w mieście warto także odwiedzić centrum Salonik – Plac Arystotelesa oraz wybrać się na przyjemny spacer, długą 5 kilometrową promenadą.

Riwiera Olimpijska i otaczające ją pobliskie miejscowości to wspaniałe miejsce do spędzenia przyjemnych, pełnych rozrywek wakacji, ale także doskonała okazja do zobaczenia wielu greckich perełek.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę do Grecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *