Gdzie się wybrać

RZYM – MAGICZNE, WIECZNE MIASTO

Rzym -wycieczki dla seniorów

Rzym zwany Stolicą Świata lub Wiecznym Miastem, położony jest nad Morzem Śródziemnym. Jest to największe miasto i zarazem stolica Włoch.

Rzym to miasto magnetyczne i wyjątkowe pod wieloma względami. Przyciąga zarówno turystów z całego świata jak i artystów i filmowców. Któż z nas nie oglądał słynnych filmowych hitów jak „Rzymskie wakacje”, „Jedz módl się i kochaj” czy „Anioły i Demony”?

Przybywając do Rzymu możemy poczuć, jakbyśmy przenieśli się wehikułem czasu. Wieczne Miasto to ogromny ładunek historii, która przeplata się z nowoczesnością. Ilość zabytków i miejsc do zwiedzania jest ogromna, ale wśród nich są perełki, które każdy turysta powinien zobaczyć.

Koloseum – a właściwie Amfiteatr Flawiuszów, majestatyczna budowla mogąca pomieścić do 50 tyś. osób, która zasłynęła głównie krwawymi walkami gladiatorów i polowaniami na dzikie zwierzęta i bitwami morskimi. Koloseum jest tym, co dla Paryża Wieża Eiffla – wyjątkową, monumentalną, wizytówką miasta.

Forum Romanum – najstarszy plac w Rzymie, otoczony sześcioma wzgórzami, był głównym centrum życia politycznego towarzyskiego i religijnego w starożytnym Rzymie. Forum Romanum dziś to prawdziwe morze ruin: świątyni, bazylik, łuków triumfalnych, pomników, dzięki którym możemy poczuć wspaniały klimat antycznego miasta.

Panteon – pięknie zachowany, jeden z najważniejszych zabytków miasta. Budynek ma kształt rotundy. Przed wejściem do Panteonu znajduje się portyk z kolumnami w stylu korynckim. W środku znajdują się kaplice grobowe m.in. sarkofag słynnego malarza Rafaela Santi. 

Kliknij tutaj i odkryj wycieczki do Włoch  Biurem Podróży Robinson

Wnętrze Panteonu zachwyca do dziś. Nawet sam Michał Anioł był tak oczarowany budynkiem, że uważał, iż stworzyli go aniołowie. Piękne marmury, malowidła ścienne i rzeźby zachowane w idealnym stanie są prawdziwą ucztą dla oka. Na szczycie rotundy znajduje się otwór przez, który w czasie deszczu wpadają krople wody. Widok jest naprawdę urzekający. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, że budynek w czasie deszczy nie jest zalewany? Otóż pomysłowi Rzymianie znaleźli na to sposób, umieszczając w podłodze otwory odprowadzające wodę.

Schody hiszpańskie – miejsce cieszące się ogromną popularnością wśród turystów, wykorzystywane także w filmach i pokazach mody. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Rzym.

Kapitol – to wzgórze z przepięknym widokiem na Forum Romanum, do którego prowadzą schody projektu Michała Anioła. W centralnym miejscu placu można zobaczyć pomnik Marka Aureliusza na koniu. Wokół placu znajdują się trzy budynki: Pałac Konserwatorów, Pałac Nowy i Pałac Senatorów. Ten ostatni zbudowany w stylu renesansowo – barokowym jest obecnie siedzibą władz miasta. Spacerując po Kapitolu na pewno odnajdziemy także słynny symbol Rzymu wilczycę karmiąca Remusa i Romulusa.

Fontanna di Trevi – to chyba najbardziej znana fontanna na świecie. Została zbudowana w stylu barokowym. Przedstawia boga morza, stojącego na rydwanie, po którego obu stronach spoczywają trytony. Pojazd zaprzężony jest w pół konie, pół ryby. Symbolizują oni odmienne stany morza: ciszę i sztorm. Ze słynna rzymską fontanną wiąże się także legenda. Podobno, kto przez lewe ramię wrzuci monetę do fontanny, zapewni sobie ponowny przyjazd do tego magicznego miasta. Nie wiadomo, czy wszystkim, którzy wrzucili pieniążka udało się wrócić, pewne jest natomiast to, że Rzym zyskuje dzięki temu dodatkowy zastrzyk gotówki.

Piazza Navona – niezwykle romantyczne i klimatyczne miejsce w Rzymie, kiedyś stadion przeznaczony m.in. do wyścigów rydwanów. Plac otoczony jest wieloma, kolorowymi kamieniczkami, w których znajdują się liczne restauracje. Jest to więc idealne miejsce, by zatrzymać się na chwile, napić kawy lub drinka przypatrując się tętniącemu życiem placowi. Centralnym punktem placu jest Fontanta dei Quatrro Fiumi czyli Fontanna Czterech Rzek dzieła Berninie’go , która swa nazwę zawdzięcza czterem postaciom reprezentującym cztery rzeki. Oprócz niej na placu znajdują się jeszcze dwie ładne fontanny: Fontanna Del Moro i Fontanna Neptuna tego samego autora.

To tylko kropla w morzu zabytków, które oferuje nam to piękne miasto, o niezwykle bogatej historii. Warto wybrać się do Rzymu chociaż raz w swoim życiu, bo Rzym ma w sobie ten wyjątkowy czar, który potrafi rozkochać od pierwszego spojrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *