Gdzie się wybrać

SANDOMIERZ – MAŁY RZYM W POLSCE

sandomierz-wycieczka szkolna dwudniowa

Sandomierz to miasto leżące w województwie świętokrzyskim nad rzeką Wisłą. Położony jest na siedmiu wzgórzach, przez co bywa nazywany małym Rzymem. Pod miastem ponadto, podobnie jak pod stolicą Włoch, ciągnie się tajemnicza sieć tuneli.

To wspaniałe miasto zostało mocniej dostrzeżone przez turystów i rozreklamowane za sprawą serialu telewizyjnego„ Ojciec Mateusz”. W kultowym serialu można bardzo często zauważyć sandomierski rynek i uliczki. Wielu turystów przyjeżdża tutaj specjalnie po to, by wyruszyć w podróż po Sandomierzu śladami Ojca Mateusza. Co więcej, w mieście powstało muzeum, w którym zostały pieczołowicie odwzorowane postacie z serialu. 

Marzy Ci się pamiątkowa fotka z jednym z bohaterów? A może chcesz zajrzeć na serialową plebanię? To miejsce spełnia marzenia największych fanów serialu.

Sandomierz to jednak przede wszystkim wspaniałe miasto, pełne pięknych budowli i wyjątkowych widoków.

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta jest Brama Opatowska – okazała, ceglana, wysoka na ponad 30 metrów budowla pochodząca z XIV wieku. Brama jest dostępna dla turystów, dlatego warto wejść na jej szczyt i podziwiać z góry wspaniałą panoramę miasta. Schodów jest naprawdę sporo, ale widok wart jest poświęcenia.

Kolejnym wyjątkowym miejsce na planie Sandomierza jest oczywiście rynek. Zachwycające miejsce z kawiarniami i restauracjami, od rana tętniące życiem. Warto przysiąść na chwilę w jednym z lokali i móc napawać się wspaniałym widokiem. Wybrukowane ulice, pięknie odrestaurowane budynki, zieleń drzew i mnogość barw wiosennych i letnich kwiatów tworzą niepowtarzalny klimat. Na rynku sandomierskim znajduje się wiele cennych zabytków miasta. 

Do jednych z najbardziej charakterystycznych należy zbudowany w stylu gotyckim sandomierski Ratusz – ceglany budynek  z wieżą na której znajduje się zegar. Jest to kolejne bardzo charakterystyczne i pięknie odrestaurowane miejsce w mieście. Warto pospacerować wokół rynku, aby pooglądać słynne sandomierskie kamienice np. Kamienicę pod Skrzydłami, Kamienice Oleśnickich  –  z łukowym podcieniem i barkowym szczytem i wiele innych. Trzeba także wspomnieć o zabytkowej, drewnianej studni, którą często można podziwiać w serialu ” Ojciec Mateusz”.

 Z rynku prowadzi słynna trasa podziemna o długości niemal 500 metrów. To niesamowity labirynt, w którym można poczuć ducha dawnych lat, a także wysłuchać niesamowitych historii i legend sandomierskich. Jedną z nich jest związana z tunelem, legenda o dzielnej i pomysłowej Halinie, która poświęciła swoje życie, aby uratować Sandomierz z rąk Tatarów.

Obiektem, który wzbudza niekłamany zachwyt jest Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Budowla od wejścia zachwyca swoimi wnętrzami. Zarówno ściany jak i sufity są bogato malowane. We wnętrzu dostrzec można 12 dość makabrycznych obrazów przedstawiających martyrologię świętych. Na ścianach można także obejrzeć miedzy innymi „Mord Rytualny” ludności sandomierskiej. We wnętrzu nie brakuje także charakterystycznego dla epoki barku przepychu, złoceń i bogatych dekoracji. W oczy rzucają się szczególnie przepiękne sklepienia krzyżowo – żebrowe i wspaniale zdobione organy.

Innym miejscem, które warto zobaczyć w Sandomierzu jest wzniesiony na wysokim wzgórzu Zamek Królewski, zbudowany początkowo w stylu gotyckim w późniejszym czasie przebudowywany. Obecnie mieści się tam Muzeum Okręgowe, które warto zobaczyć. Zamek pięknie góruje nad miastem, można go podziwiać m.in. ze wspaniale odrestaurowanego Bulwaru im. Józefa Piłsudskiego. Warto wybrać się na nadwiślański bulwar, by chwilę odpocząć obcując z piękną sandomierską przyrodą lub spędzić czas bardziej aktywnie np. pływając rowerkiem lub kajakiem. Widoki są naprawdę oszałamiające.

Dla wielbicieli aktywności fizycznej i przyrody polecam jeszcze jeden wyjątkowy punkt na mapie Sandomierza, a mianowicie Wąwóz Św. Jadwigi, nazwany tak na cześć królowej. To, co w tym miejscu stworzyła przyroda zachwyca od pierwszego spojrzenia. Odsłonięte konary wystające z wysokich skarp, tworzą magiczny, bajkowy klimat. Choć wędrówka po wąwozie nie jest zbyt długa, naprawdę warto wybrać się w to miejsce, tym bardziej, że wąwóz znajduje się blisko rynku. Warto także nadmienić, że Wąwóz Królowej Jadwigi, został uznany za pomnik przyrody. Samo miejsce oprócz niesamowitych widoków jest także doskonałe na chwilę wytchnienia od upałów, jeżeli zwiedzamy miasto w gorące, letnie dni.

wycieczka szkolna do sandomierza

To tylko część atrakcji, które oferuje to urocze miasto. Będąc w Sandomierzu warto jeszcze odwiedzić kilka innych miejsc np. Pałac Biskupi, Dawną Synagogę Sandomierską, Dom Jordana, Spichlerz, Collegium Gostomianum.

Sandomierz to miasto, które przyciąga swym niezwykłym klimatem. Na każdym kroku czuć tu ducha dawnych lat. Urocze, brukowane uliczki, pięknie zachowane, zdobione kamienice, wspaniałe widoki wszystko to tworzy wyjątkowy, magiczny klimat. Miasto oferuje nam kilka oblicz od romantycznego klimatu rynku i historycznych zabytków, po tajemniczy i mroczny klimat podziemi, wąwozu czy malowideł ze wspomnianej już wcześniej bazyliki. Warto wybrać się do tego pięknego miasta, zasmakować jego uroków, odwiedzić wyjątkowe miejsca i chłonąć jego niesamowitą atmosferę.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę 3 dniową Kazimierz – Sandomierz – Puławy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *