Porady dla podróżników

TRADYCJE WIELKANOCNE NA UKRAINIE

Większość wyznawców na Ukrainie stanowią prawosławni, jednak sporo jest także grekokatolików. Wielkanoc na Ukrainie to najważniejsze święto w roku, podobnie jak w Polsce. Z naszymi sąsiadami sporo nas łączy, jednak są także duże różnice, jak choćby w dacie obchodzenia Wielkanocy.

Święta w innym terminie niż w Polsce.

Prawosławni i grekokatoliccy obchodzą święta według innego kalendarza niż zachodni chrześcijanie, dlatego jeśli ktoś ma rodzinę na Ukrainie, ma możliwość obchodzić Wielkanoc dwa razy. W państwie tym obowiązuje bowiem kalendarz juliański, w związku z tym święta na Ukrainie i w Polsce wypadają w innych terminach. W roku 2021 prawosławna Wielkanoc obchodzona jest w tym państwie 2go maja.

Niedziela Palmowa

Na Ukrainie w świątyniach święci się ozdobione gałązki wierzbowe czyli tzw. bazie. Wierzba ma szczególne znaczenie dla Ukraińców, co związane jest jeszcze z dawnymi wierzeniami. Jest to także jedno z pierwszych drzew, które budzą się do życia po zimie.

Ukraińskie pisanki

Podobnie jak w Polsce na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Pisanki wręcza się także na prezent, a czasami nawet jako znak… miłości. Bardzo popularne są także wystawy pisanek np. we Lwowie i Kijowie. Na miejscu można podziwiać sporych rozmiarów, przepięknie ozdobione prace. Pisanki stworzone przez artystów to wyjątkowe, małe dzieła sztuki. Warto także wspomnieć o innym miejscu, które gromadzi wielu mieszkańców i przyjezdnych, a mianowicie o targu wielkanocnym. W okresie przedświątecznym we Lwowie odbywa się jarmark wielkanocny, na którym można zakupić ozdoby świąteczne, jedzenie i alkohole.

Wielkanocna święconka i śmigus – dyngus

Na Ukrainie podobnie jak w Polsce święci się koszyczki wypełnione jedzeniem i obchodzi śmigus – dyngus. W ukraińskim koszyczku znaleźć można jajka, kiełbasę, masło, twaróg, chrzan i wiele innych. W niektórych częściach Ukrainy po poświeceniu pokarmów wierni dzielą się nimi z osobami bezdomnymi, którzy gromadzą się wokół świątyni. Na Ukrainie, podobnie jak u nas znany jest także świąteczny zwyczaj polewania się wodą , czyli śmigus – dyngus. Na ulice miast i wsi wybiegają chłopaki uzbrojeni w wiaderka z wodą i biada temu, kto stanie im na drodze. Nie oszczędzają nikogo, a szczególnie młodych dziewczyn.

Wielkanocny stół

Na wielkanocnym stole znaleźć możemy oczywiście wszystko, co zmieściło się do koszyczka oraz to co gospodyni zakupiła z okazji świąt. Śniadania wielkanocne są sute i zbliżone do tych, które goszczą na polskich stołach. Wśród tradycyjnych wypieków, znaleźć możemy Paskę, czyli słodkawy, drożdżowy chleb, który smaruje się masłem.

Hrobki

Zaraz po Wielkanocy, bo już tydzień później, wypada ukraińskie Święto Zmarłych. Rodzina i przyjaciele przychodzą na groby swoich bliskich, by wspólnie z nimi biesiadować przy jadle i piciu.

Wielkanoc na Ukrainie to nie tylko ważne święto z religijnego punktu widzenia, Jest to także czas, który spędza się z rodzinom i spotyka ze znajomymi. Sporo jest tradycji, które łączą obchody wielkanocne w naszym kraju i w kraju naszych sąsiadów, jednak sporo jest też różnic, które sprawiają, że warto odwiedzić ten kraj w czasie świąt , by zobaczyć jak spędza się Wielkanoc w innych religiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *