Gdzie się wybrać

WARSZAWA – TUTAJ BIJE SERCE POLSKI!

Warszawa-wycieczka szkilna trzydniowa

Warszawa to miasto o wielu obliczach. To bardzo ważny ośrodek kulturalny, polityczny i gospodarczy. W stolicy Polski mieszczą się najważniejsze instytucje państwowe: siedziba prezydenta RP, Sejm i Senat, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Miasto pod koniec XX wieku zaczęło przeżywać swój rozkwit i stało się miejscem wielu inwestycji krajowych i zagranicznych.

Historia miasta szczególnie ta z okres II Wojny Światowej jest bardzo przejmująca. Miasto było wielokrotnie bombardowane, a budynki palone. Jednak po dawnych zniszczeniach wojennych został już tylko smutny rys na historii Warszawy.

Stolica Polski to miejsce, który każdy Polak powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. To miasto, które jest symbolem bohaterskiej, niosącej mnóstwo ofiar i poświęcenia, walki o niepodległość Polski. To także miejsce wspaniałego rozwoju gospodarczego i siedziba wielu firm polskich i zagranicznych. Większości skojarzenie z Warszawą przywodzi na myśl Pałac Kultury i Nauki, trudno jednak określić, gdzie naprawdę bije serce stolicy albo od razu ustalmy – tych miejsc jest wiele i wszystkie zależą od indywidualnego punktu widzenia.

W Warszawie warto zobaczyć:

  • Stare Miasto – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wspaniałe tętniące życiem miejsce, zachwycające kolorowymi kamienicami i wybrukowanymi uliczkami. Miejsce w którym gwar ludzi, śpiew muzyków, przeplata się z zapachami z licznych restauracji i kawiarni. Jednym z punktów do obejrzenia w tym rejonie jest Barbakan- wspaniała budowla z czerwonej cegły, stanowiąca element murów obronnych. Bardzo charakterystycznym punktem jest także Zamek Królewski, zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Warto wejść do środka choćby po to, by móc obejrzeć salę, w której miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych – Konstytucja 3-go Maja. W zamku można podziwiać nie tylko zachwycające sale i apartamenty, ale także niezwykły zbiór obrazów m.in. Rembrandta oraz kolekcję militariów. Do zamku przynależy także wspaniałe odrestaurowany park zamkowy. Na Placu Zamkowym znajduje się charakterystyczny posąg – Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Pomnik mierzy ponad 20 metrów wysokości, a u jego szczytu znajduje się król trzymający krzyż i szablę.
  • Pomnik Syrenki – to jeden z symboli miasta. Syrenka na Starym Mieście pochodzi z XIX wieku i należy do charakterystycznych pomników kojarzących się z Warszawą. Syrenka w jednej ręce trzyma uniesiony nad głowa miecz, a w drugiej tarczę. Zresztą symbol syrenki widnieje w mieście na każdym kroku, nie tylko na herbie i w postaci pomników. Polecam także wybrać się nad Wisłę i obejrzeć kolejną, wykonaną z brązu syrenkę. Jeżeli jesteśmy przy pomnikach, warto jeszcze obejrzeć jeden, znajdujący się przy murach Starego Miasta – Pomnik Małego Powstańca. Rzeźba wykonana z brązu przedstawia małego chłopca w za dużym hełmie wojskowym. Pomnik poświęcony jest dzieciom, które dzielnie uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim.
  • Łazienki Królewskie – to niewątpliwie jedno z najbardziej romantycznych i urokliwych miejsc w stolicy. Park Łazienkowski to najładniejsze miejsce na świeżym powietrzu w całej Warszawie i jedno z ładniejszych w Europie. Co więcej mieści się niedaleko Starego Miasta, więc jeżeli mamy więcej czasu można się tu wybrać spacerkiem, nie zajmie nam to na pewno dłużej niż godzinę. Miejsce naprawdę zachwyca. Wspaniała rezydencja – Pałac na Wodzie, otoczony jest niezwykłą roślinnością. Zwiedzanie Łazienek Królewskich warto rozpocząć od jednego z symboli Warszawy – Pomnika Fryderyka Chopina, u stóp którego w letnie weekendy, od maja do września, odbywają się koncerty „na żywo” muzyki wielkiego kompozytora. Na terenie parku można podziwiać wspaniale zagospodarowane ogrody m.in. Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, czy Ogród Chiński. Idealne miejsce na przyjemny spacer, w trakcie którego można zobaczyć przyzwyczajone do ludzi wiewiórki. W Łazienkach Królewskich ponadto znajdują się: Ermitraż, Pomarańczarnie, Amfiteatr, Pałac Myślewickich i wiele innych ciekawych budynków i obiektów.
  • Belweder – pałac wybudowany w stylu klasycystycznym, którego najsłynniejszym gospodarzem był Marszałek Józef Piłsudski. Miejsce to było także siedziba prezydentów Polski m.in. Lecha Wałęsy. Jest to niezwykle uroczy pałac, który jeszcze piękniej prezentuje się od ogrodu. To także ważne miejsce z historycznego punktu widzenia.
  • Pałac Kultury i Nauki – obiekt przez jednych podziwiany, przez innych znienawidzony. Jest to najwyższa, ponad 230 metrowa budowla w Polsce. Stanowił on dar Rosji Radzieckiej dla narodu polskiego. Obecnie pałac mieści w swoich wnętrzach wiele instytucji, przedsiębiorstw i obiektów kulturalnych. Na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się taras widokowy, na który można wjechać windą i z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy.
  • Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie – to zachwycający pałac wzniesiony w XVII w. w stylu barokowym, znajdujący się w jednej z dzielnic Warszawy. Wspaniała architektura barokowa pałacu zachwyca zarówno z zewnątrz, gdzie podziwiać można piękne półkolumny i pilastry jak i w pełnych przepychu wnętrzach. Obecnie pałac pełni funkcję zabytku oraz muzeum, gdzie podziwiać można np. wspaniałe obrazy, w tym obraz Rubensa ” Madonna z dzieciątkiem”.
  • Muzea Warszawskie – miasto oferuje także liczne muzea, idealne miejsca dla osób interesujących się historią. W stolicy mamy m.in. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, POLIN Muzeum Historii Żydów, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • Stadion Narodowy w Warszawie – to doskonale znany wszystkim kibicom sportowym wielofunkcyjny obiekt, zbudowany na miejscu dawnego słynnego Stadionu Dziesięciolecia – największego targowiska. Fasada budynku nawiązuje kolorami do barw narodowych, a pod rozsuwanym dachem, widnieją ogromne ekrany LEDowe. Nasz stadion narodowy to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie. Jesienią 2020 roku na PGE Narodowym otwarto szpital tymczasowy.

Stolica Polski ma wiele twarzy, jest barwna i wyjątkowa pod wieloma względami. To miejsce, gdzie stare przeplata się z nowym. Możecie tu wpaść na dłuższy pobyt i zapewniam nie będziecie się nudzić. Gdy zwiedzicie już wszystkie najważniejsze zabytki Warszawy, miasto nadal oferuje wam masę ciekawych wydarzeń rozrywkowych, sportowych i kulturalnych, a także wiele niebanalnych miejsc, których trudno szukać w przewodnikach. Nie jest to na pewno miejsce dla osób, które pragną spokoju i wyciszenia. Warszawa jest głośna, intensywna i żyje w ciągłym pędzie. Jednak serce Polski to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę do Warszawy. Warto także skorzystać z rodzinnego pakietu turystycznego i spędzić czas w gronie ukochanych osób, odkrywając uroki naszej wspaniałej stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *