Gdzie się wybrać

WENECJA – MIASTO ZAKOCHANYCH

wenecja-wycieczka szkolna trzydniowa

„Być w Wenecji, to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem naraz”.

Wenecja to miasto położone na północy Włoch. Ze względu na swoją niezwykłość wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co czyni Wenecję jednym z najromantyczniejszych miast na świecie?

Po pierwsze niezliczona ilość mostów łączących ze sobą wyspy. Najsłynniejszym, a zarazem najstarszym jest Ponte Rialto. Jest to najchętniej fotografowany most w całej Wenecji. 

Nie mniej popularny jest także słynny Most Westchnień, którego nazwa wywodzi się od jęków i rozpaczy więźniów, którzy przechodzili tym mostem na sąd lub egzekucję. 

Podobno według legendy pocałunek pod Mostem Westchnień gwarantuje dozgonną miłość, dlatego często widuje się przepływające pod nim na gondolach pary, dające sobie buziaki na szczęście. Wenecja jest piękna nie tylko za dnia, ale także nocą. Można wtedy podziwiać zachody słońca w przepięknej scenerii miasta, wybrać się na romantyczny spacer wśród oświetlonych latarniami urokliwych, kamieniczek czy zjeść romantyczną kolację w jednej z wielu restauracji. 

Czy wiecie, że z tego wspaniałego miasta wywodzi się słynny kobieciarz i uwodziciel Casanova? Historię jego barwnego, pełnego przygód życia możemy usłyszeć w opowieściach lokalnych przewodników.

Najważniejsze zabytki miasta

Wybierając się do Wenecji warto przypomnieć sobie trochę historii. Przez okres niemal 1000 lat miasto to było jedną z handlowych potęg Morza Śródziemnego. O morskich tradycjach miasta przypominają dziś długie, wszechobecne łodzie gondolierów. 

Bogactwo tamtego okresu widać niemal na każdym kroku, w wielu zabytkach. Spokojnie można rzec, ze całe miasto to jeden wielki zabytek. Trzeba jednak wyróżnić kilka atrakcji szczególnie chętnie odwiedzanych przez turystów:

 

Plac Św. Marka – serce Wenecji, otoczony wspaniałymi budynkami, ze stojąca na nim Bazyliką Św. Marka. Świątynia to prawdziwy cud architektury, który zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w środku. Fasadę budynku zdobią liczne malowidła i rzeźby.

Wchodząc do wnętrza bazyliki zostajemy niemal oślepieni złotem. Prawdziwym skarbem bazyliki jest ołtarz Pala d’ Oro wykonany ze złota, inkrustowany drogocennymi : szafirami, perłami i innymi kamieniami szlachetnymi.

Na placu znajduje się także Dzwonnica Campanila, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach, widok na miasto.

Pałac Dożów – dawnych urzędników weneckich, z przepiękna ażurową fasadą. Miejsce zachwycające i pełne przepychu. Na uwagę poza wspaniałą architekturą i pięknie zdobionymi, wypełnionymi dziełami włoskich artystów salami, zasługują bogato zdobione, złote schody.

Canal Grande – słynny kanał o charakterystycznym kształcie litery s, nad którym wznoszą się wspaniałe pałace i kamieniczki. Najlepiej podziwiać je płynąc gondola wzdłuż kanału.

Z czym jeszcze kojarzy nam się Wenecja poza romantycznym klimatem, gondolami i niezliczoną ilością zabytków?

Oczywiście z karnawałem. Słynny na cały świat karnawał w Wenecji odbywa się zimą. Główne imprezy karnawałowe zorganizowane są w sercu miasta, na słynnym Placu Św. Marka. W tym miejscu organizowany jest także konkurs na najpiękniejszą maskę oraz huczne zakończenie imprezy ze sztucznymi ogniami i wielkim balem. Oczywiście nie ma karnawału w Wenecji bez kolorowych, bogato zdobionych m.in. cekinami i piórami masek. Ich ceny w zależności od tego z czego są zrobione są różne, jednak niektóre mogą przyprawić o zawrót głowy.

A słyszeliście może czym jest Aqua Alta?

Podpowiedź może stanowić zdjęcie powyżej. W wolnym tłumaczeniu termin ten brzmi wysoka woda i używany jest w odniesieniu m.in do Wenecji. Aqua Alta to przypływ wody zalewający miasto raz na kilka lat, chociaż zdarza się i częściej. Podczas mojej ostatniej wizyty w Wenecji miała okazję doświadczyć tego zjawiska. Miasto zalane wodą to ciekawy i niecodzienny widok, a poszukiwanie butów na przemoczone nogi syna, na długo zostanie w mojej pamięci.

Trzeba przyznać, że Wenecja to miasto jedyne w swoim rodzaju. Ma swój swoisty, wyjątkowy klimat, którego nie da się w pełni opisać słowami. To miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę objazdową Rzym – Watykan – Florencja – Wenecja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *