Gdzie się wybrać

WIEDEŃ – IDEALNE MIASTO NA WEEKEND

Wiedeń-wycieczka szkolna dwudniowa

Wiedeń to stolica Austrii położona nad rzeką Dunaj. Miasto przez wielu turystów bywa nazywane jedną z najpiękniejszych stolic europejskich. Co zatem stoi za tymi wszystkimi zachwytami? Na pewno Wiedeń ma swój wyjątkowy klimat, który tworzą liczne zabytki reprezentujące przeróżne style architektoniczne od gotyku, przez renesans, barok, po architekturę współczesną. Miasto jest także znaczącym ośrodkiem kulturalnym w Europie. Pełno jest tutaj ciekawych muzeów, oper i teatrów. To właśnie z tym miastem związane były takie nazwiska jak Mozart, Beethoven czy Strauss.

Do stolicy Austrii najwygodniej wybrać się samolotem, jednak z niektórych regionów Polski do Wiednia jest nawet bliżej niż nad polskie morze. Dla przykładu z miejsca mojego zamieszkania, Jury Krakowsko – Częstochowskiej do Wiednia, najkrótsza trasa to około 430 km, a do naszego Sopotu, prawie 100 km więcej.  

Przyjrzyjmy się najważniejszym zabytkom tego wspaniałego miasta, tak chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

  1. Pałac w Schönbrunn – został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, a w latach 90tych XX wieku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac został wzniesiony z ogromnym rozmachem, a charakterystyczna żółta elewacja to pomysł Marii Teresy. Jako ciekawostkę, dla tych z was którzy nie wiedzieli, zdradzę, że to właśnie w tym miejscu mieszkał Franciszek Józef ze swoją ukochaną „Sisi”. W pałacu znajduje się, aż 1441 pomieszczeń, z czego 45 jest udostępnionych do zwiedzania dla turystów. Do pałacu przynależy także wspaniały ogród w stylu barokowym. Ponieważ pałac w Schönbrunn jest jednym z zabytków najczęściej odwiedzanych przez turystów, przybywając na miejsce, trzeba przygotować się na tłumy zwiedzających i kolejki przy kasie biletowej.
  2. Katedra Św. Szczepana – to symbol miasta, wspaniale górujący nad Wiedniem. W katedrze wiszą 22 dzwony, a największy z nich waży bagatela 20 ton. W świątyni można odnaleźć liczne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej m.in. nagrobek Fryderyka III, czy Ołtarz z Wiener Neustadt. Z miejscem tym związanych jest także wiele znakomitych nazwisk. W podziemiach katedry spoczywają władcy Austrii oraz inne osoby należące do Habsburgów. To także w tej świątyni odbył się ślub, a także pogrzeb Wolfganga Amadeusza Mozarta – austriackiego kompozytora i wirtuoza gry na pianinie.
  3. Hofburg – to barokowy kompleks pałacowo – muzealny. Na miejscu można obejrzeć kilkanaście budowli ulokowanych na obszarze 24 hektarów m.in. siedziba prezydenta, Dworska Szkoła Jazdy, muzeum Sisi, Cesarski Skarbiec, czy plac Heldenplatz.
  4. Belweder – to nie tylko wspaniały barokowy pałac, ale także miejsce będące galerią sztuki. To właśnie tutaj można podziwiać wspaniałą kolekcje obrazów Gustava Klimta – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, którego obraz „Pocałunek” zyskał światową sławę. Miejsce to, to nie lada gratka dla miłośników sztuki.
  5. Wiener Plater – czyli park publiczny i lunapark w jednym. Wspaniałe miejsce spotkań, będące kiedyś terenami łowieckimi Habsburgów. Znajduje się tam także jeden z symboli miasta, mający okazje grać w hollywoodzkich produkcjach – diabelski młyn. Warto skorzystać z tej atrakcji, gdyż z wysokości 65 metrów ukazuje się nam niezapomniany widok na naddunajską metropolię.
  6. Opera Wiedeńska – czyli wiedeńska opera narodowa. Oferuje ona bardzo bogaty program zarówno operowy jak i baletowy. To właśnie tutaj, raz w roku odbywa się bal debiutantów, który gromadzi także licznych przedsiębiorców, polityków oraz artystów.

Wiedeń to miejsce bardzo eleganckie, które uwodzi swym pięknem i zachwyca. Nie ma w tym nic przesadzonego, że jest to jedno z najlepszych miejsc do życia, bo miasto ma turystom i mieszkańcom sporo do zaoferowania. Są to zarówno wspaniałe atrakcje, doskonałe imprezy kulturalne, niesamowite galerie sztuki i muzea, a także pyszne restauracje i winiarnie. Wiedeń to miasto dla Polaków niemal na wyciągniecie ręki, dlatego warto się tu wybrać i pozwolić rozkochać w jego pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *