Porady dla podróżników

WIELKANOC W WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII

Wielka Brytania i Irlandia, to kraje, w których żyje wielu naszych rodaków. Większość z nich obowiązkowo, na każde święta przyjeżdża do Polski, część jednak pozostaje za granicą. Jak zatem wygląda świętowanie Wielkanocy w UK i Irlandii?

Wielka Brytania

rytyjskie tradycje wielkanocne to głównie zabawy dla dzieci. Wielki Tydzień rozpoczyna się tutaj w Niedzielę Palmową. Część Brytyjczyków, w tym dniu, udaje się do kościoła, by poświęcić krzyże zrobione z liści palmowych. Do najważniejszych tradycji wielkanocnych należą:

  • Egg hunt – polowanie na jajka. W wielkanocny poranek, dzieci wybiegają do swoich ogrodów i poszukują łakoci, staranie poukrywanych przez rodziców, w różnych zakamarkach ogrodu. Wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej słodyczy.
  • Rolling eggs – toczenie jajek. Zabawa polega na turlaniu jajek z niewielkiej góry. Wygrywa ten uczestnik, którego jajko się nie rozbije lub rozbije jako ostatnie.

Na stołach w Wielkiej Brytanii w czasie świąt goszczą hot cross buns -bułeczki drożdżowe z charakterystycznym krzyżem, puddingi, a na danie główne jagnięcina. Ostatni dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny, to czas odpoczynku i shoppingu. W Anglii, inaczej niż w Polsce w poniedziałek sklepy są otwarte i zaczynają się w nich poświąteczne wyprzedaże. Jest to także ostatni dzień długiego weekendu i część Brytyjczyków wraca z krótkich wakacji.

Irlandia

W Irlandii w Wielki Piątek jeszcze do niedawna, nie można było sprzedawać alkoholu. W 2018 roku parlament irlandzki przegłosował ustawę na mocy której zezwolono na sprzedaż napojów wysokoprocentowych. Część właścicieli pubów postanowiła jednak nie otwierać w tym dniu swoich lokali, by dalej pielęgnować tą niemal stuletnią irlandzką tradycje. W okresie Wielkanocy w Irlandii organizowany jest bardzo ciekawy pochód z rzeźnikiem na czele, podczas którego odbywa się mający wymiar symboliczny, pogrzeb śledzia. 

Mieszkańcy bija zawieszonego na patyku śledzia czym popadnie, a następnie wrzucają go do rzeki. Na jego miejsce przyczepia się ozdobioną baraninę. Wydarzenie to kończy okres postu, a zaczyna czas zabawy i ucztowania. W Wielkanocną Niedzielę w kraju królują zabawy: Egg hunt – polowanie na jajka, a także zawody sportowe dla dzieci i zawody konne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *