Gdzie się wybrać

WROCŁAW – MIASTO 100 MOSTÓW I KRASNALI

Wrocław to główne miasto dolnego śląska, które ze względu na liczne mosty, bywa nazywane Wenecją Północy. A czy wiecie, że Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i jedno z najlepszych miast na świecie do życia? Nic więc dziwnego, że od lat przyciąga zarówno inwestorów, studentów jak i tłumy turystów.

Ile tak właściwie jest mostów we Wrocławiu? Mówi się, że jest ich około 100, nie licząc kładek. Podobno przed II Wojną Światową było ich około 300. Nie ulega natomiast wątpliwości, że pod względem liczby mostów, Wrocław wysuwa się na prowadzenie w Polsce i znajduje się w czołówce w Europie.

Największym mostem jest Most Rędziński – żelbetonowy most nad rzeką Odrą, o wysokości ponad 120 metrów. Warto dodać, że jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce.

Kolejnym bardzo charakterystycznym dla miasta mostem jest Most Grunwaldzki, most wiszący nad rzeką Odrą z początku XX wieku. Swoja popularność zawdzięcza m.in. ciekawym wydarzeniom historycznym, których był świadkiem. Jego wcześniejsza nazwa to Most Cesarski.

Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić także bardzo popularny wśród turystów Most Tumski zwany Mostem Zakochanych. Konstrukcja została niedawno pięknie odnowiona, pomalowana na zielony kolor, niestety jednocześnie pozbawiona ogromnej ilości kłódek, które od lat zawieszały tam zakochane pary. Tradycja wieszania kłódek jednak przetrwała.

Atrakcje turystyczne Wrocławia

Miasto co roku odwiedzają tłumy turystów, a to nie tylko za sprawą wspaniałych widoków, wydarzeń kulturalnych i wyjątkowej atmosfery, ale także licznych zabytków i atrakcji turystycznych. Będąc we Wrocławiu warto zobaczyć:

  • Muzeum Panorama Racławicka. Monumentalny obraz został wspaniale wkomponowany w okrągły budynek, dzięki czemu oglądanie dzieła jest niesamowitym przeżyciem. Jest to raj dla miłośników sztuki.
  • Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, idealne miejsce na długie spacery. Prowadzi do niego wspomniany już wcześniej, słynny Most Zakochanych
  • Uniwersytet Wrocławski. W budynku znajduje się bardzo reprezentacyjna, wykonana w stylu barokowym Aula Leopoldina. Wnętrze sali charakteryzuje się niezwykłym przepychem, bogatymi zdobieniami i wspaniałymi freskami. Uniwersytet udostępnia ponadto do zwiedzania: Wieżę Matematyczną i Oratorium Marianum
  • liczne obiekty sakralne: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Wojciecha, Katedrę św. Marii Magdaleny, Kościół św. Michała Archanioła, Kościół św. Elżbiety
  • Wrocławski Rynek – to serce miasta, pełne życia i kolorów. Jest to także jeden z największych rynków w Europie. Znajdują się na nim m.in. Stary Ratusz i Nowy Ratusz.
  • Ogrody Wrocławskie. Jednym z najbardziej znanych jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Można tu podziwiać liczne rośliny: ozdobne, pnące, szklarniowe, a także wodne. Uroku dodają mu również urocze mostki i kładki. Jest to idealne miejsce na odprężający spacer. Dla tych, którzy mają ochotę na coś bardziej egzotycznego, polecam Ogród Japoński. Jest to wyjątkowe miejsce z mostkami, kaskadami wodnymi i wieloma gatunkami azjatyckich roślin. Miejsce to jest wspaniałą namiastką azjatyckiej kultury, którą możemy zobaczyć na własne oczy.
  • Hala Stulecia – obiekt widowiskowo – sportowy wzniesiony na początku XX w., wpisany na Listę UNESCO, co podniosło jeszcze jego rangę jako wizytówki miasta. Monumentalna budowla z ogromną kopułą, robi wrażenie już z daleka. Przy hali znajduje się długa na ponad 600 metrów, spoczywająca na masywnych słupach pergola, piękne porośnięta roślinnością. Kolejnym punktem, który trzeba zobaczyć, najlepiej zarówno w świetle dziennym jak i wieczorem, jest największa w Polsce fontanna. W sezonie letnim przy dźwiękach muzyki odbywają się tu niezwykłe, barwne pokazy multimedialne.

Wrocławskie krasnale

W jaki sposób można jeszcze zwiedzać Wrocław? Odpowiedź jest prosta, można to zrobić śladem wrocławskich małych ludków – krasnali.

Pierwsze krasnale pojawiły się za sprawa ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który wykorzystując ich wizerunek walczył z komunistycznymi absurdami. Jednak dopiero na początku XXI wieku, rzeźby krasnali zaczęły być umieszczane w mieście w coraz większej ilości i tak powoli stawały się nieodłącznym symbolem miasta.

Obecnie w mieści jest ponad 350 krasnali, ale uwaga z roku na rok ich liczba stale rośnie. Wśród małych mieszkańców miasta spotkać możemy: Bajkusię, Drukarza, Telefonistę, Śpiocha i wielu innych.

We Wrocławiu niemal na każdym kroku można zauważyć coś, co zapisze się w naszej pamięci na długo. Mogą to być liczne, kolorowe kamienice, imponująca Hala Stulecia, wyjątkowe świątynie sakralne lub przepiękne widoki na majestatyczne mosty przecinające rzeki. O Wrocławiu nie da się tak łatwo zapomnieć. Niezwykła uroda miasta, które zachwyca o każdej porze dnia i nocy sprawia, że jeszcze się stąd nie wyjechało, a już chce się tutaj wrócić.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę jednodniową do Wrocławia. Warto także skorzystać z rodzinnego pakietu turystycznego i spędzić czas w gronie ukochanych osób, odkrywając uroki tego wspaniałego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *