Gdzie się wybrać

Za co kochamy Czarnogórę?

wycieczki dla seniorów do Czarnogóry

„Gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem zdarzyło się na czarnogórskim wybrzeżu”

Czarnogóra to państwo znajdujące się w Europie, leżące nad Morzem Adriatyckim, wyróżnia się piaszczystymi plażami, górskim szlakami, parkami narodowymi oraz licznymi zabytkami.

Dlaczego Czarnogóra jest taka magiczna? Ponieważ to kraj kontrastów. Niezwykłe połączenie wielu kultur: rzymskiej, weneckiej, tureckiej, czarnogórskiej i innych. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Za co więc kochamy Czarnogórę?

Play Video

Wspaniały, urozmaicony krajobraz

Piękne, różnorodne plaże np. Velika Plaza – kilkunastometrowa, piaszczysta plaża, Zatoka Jaz – plaża żwirowa, popularna wśród odwiedzających Czarnogórę. 

Warto pamiętać, że lato w Czarnogórze jest naprawdę gorące i wybierając ten region turystyczny na pewno rezerwujemy piękną pogodę.

Zapierające dech w piersiach kaniony. Kanion Tary z malowniczym mostem Durdevica, o długości ponad 360 metrów został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


Liczne, malownicze jeziora. Jezioro Szkoderskie z wieloma, uroczymi wysepkami, z zachowanymi na nich twierdzami i cerkwiami, położone jest na granicy Albanii i Czarnogóry, a jego znaczna część znajduje się na terenie parku narodowego. Jest ono ostoją ptaków m.in. pelikanów, czapli, kormoranów, ibisów i wielu innych. Warto wybrać się w rejs po jeziorze i delektować bajecznymi widokami.


Parki Narodowe pełne zróżnicowanego krajobrazu. Park Narodowy Biogradska Gora obejmuje swym zasięgiem zarówno fragment gór, jak i lasy, łąki i jeziora. Idealne miejsce na długi spacer i odpoczynek na łonie przyrody.

Majestatyczne masywy górskie, raj dla trekkingowców. Występują tam m.in. Góry Przeklęte – miejsce surowe i jak sama nazwa wskazuje tajemnicze, czy słynne wśród turystów góry Durmitor z licznymi zjawiskami krasowymi. Idealne miejsce dla osób kochających góry i chcących spędzić aktywnie czas, przemierzając liczne szlaki górskie.


Niesamowitą roślinność m.in: gaje oliwne, winnice, lasy piniowe, palmy, cedry, a na terenach klimatu umiarkowanego gęste lasy.

Niezliczoną ilość zabytków pochodzących z różnych kultur, które przez lata zamieszkiwały tereny Czarnogóry, wśród nich:

Kotor – malownicze miasto z zachwycającą starówką, murami miejskimi i fosą, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kotor uznawany jest za najpiękniejsze miasto Czarnogóry i rzeczywiści nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. 

Panoramę miasta i piękną Zatokę Kotorską można podziwiać z Twierdzy Św. Jana.

Budva – starodawna zabudowa miasta z licznymi, wąskimi uliczkami. Miasto bywa nazywane “małym Dubrownikiem”.

Ulcinj – centrum albańskiej społeczności, nazywane ze względu na historię „miastem piratów”, w którym bardzo wyraźnie wyczuwa się orientalny klimat. Widnieje tu m.in piracka twierdza oraz dawny targ niewolników.


Szkodra – miasto w którym obowiązkowym punktem jest Twierdza Rozafa, z której rozciągają się przepiękne widoki na miasto, góry, jezioro. Według legendy nazwa twierdzy pochodzi od imienia kobiety, Rozafy, która pozwoliła się żywcem zamurować, aby nie dopuścić do zawalenia się zamku.


Stary Bar – kamienne, średniowieczne, opuszczone miasteczko położone na skalistym wzgórzu.

Wspaniałą orientalną kuchnie

Będąc w Czarnogórze na pewno trzeba spróbować burka – ciasto nadziewane np. szpinakiem lub mięsem mielonym, cevapcici – grillowane roladki z mięsa mielonego, baklavę – deser z przekładanych cieniutkich warstw ciasta, a także świeżych owoców morza oraz pysznych lokalnych win.

Niesamowity klimat

Zatoka Kotorska

Ten wspaniały klimat Tworzą przyjaźnie nastawieni, niezwykle pogodni Czarnogórcy. Zapewne wiele osób, które odwiedziło ten kraj, miło wspomina ich niezwykłą gościnność i wspaniałe wieczory spędzone na biesiadowaniu przy pysznym jedzeniu i muzyce.

Po piąte…

na pewno każdy dopowie sobie sam, kiedy odwiedzi ten niesamowity, zachwycający barwami, wyjątkowy pod wieloma względami kraj.

Warto wybrać się z Biurem Podróży Robinson na wyjątkową wycieczkę, która pozwoli wam odkryć dzikie piękno Czarnogóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *