Przygotowania do Wielkanocy u Włochów, rozpoczyna podobnie jak w Polsce 40 dniowy post, który zaczyna się w Środę Popielcową. Jednak spędzając święta we Włoszech możemy się mocno zdziwić różnicami. Wielkanoc to dla Włochów przede wszystkim czas relaksu, który w odróżnieniu od bardzo rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzają głównie na świeżym powietrzu i ze znajomymi.
Niedziela Palmowa
We Włoszech w przeciwieństwie do Polski nie święci się kolorowych palemek. U Włochów w kościele święci się prawdziwe gałązki z drzewa palmowego lub oliwnego, które po mszy zabierane są do domu.
Wielki Piątek
Jest to dzień w którym we Włoszech obchodzone są liczne procesje. Oczywiście najsłynniejszą jest procesja w Koloseum, która co roku przyciąga do Rzymu setki tysięcy turystów z całego świata. Jednak oprócz tej najbardziej znanej, na ulicach Włoch odbywają się jeszcze inne widowiskowe pochody. W sycylijskiej miejscowości Enna organizowana jest słynna na całe Włochy procesja 2000 zakonników. Z kolei w Trapanii odbywa się najbardziej podniosła i najdłuższa procesja, która kończy się dopiero w sobotnie popołudnie.
Wielkanocna Niedziela
Rano we Włoszech odbywają się msze święte. Następnie rodziny zasiadają do świątecznego śniadania i obiadu. Jak wiadomo Włosi uwielbiają jeść, tak więc na świątecznych stołach nie może u nich zabraknąć pysznych przystawek, dań i deserów. W zależności od regionu wielkanocne potrawy mogę się różnić.
Na obiad najczęściej serwowane są jagnięcina i baranina. Symbolem Wielkanocy jest Colomba pasquale – przepyszna babka drożdżowa z bakaliami , podobna do naszych babek wielkanocnych, jednak o innym kształcie. Colomba, co w tłumaczeniu na polski znaczy gołąb ma swoim wyglądem przypominać ptaka w locie. Tradycja pieczenia babki jest naprawdę długa, a jej pojawienie się na stole symbolizuje pokój.
W trakcie posiłków pojawiają się także podobnie jak w Polsce jaja na twardo, jednak największą popularnością w tym dniu cieszą się jajka z czekolady, na które czekają najmłodsi. Jeszcze do niedawna czekoladowe smakołyki robiono za pomocą specjalnych form. Dziś kupuje się je głównie w sklepach lub u cukierników. Czekoladowe jajeczka są wyjątkowe jeszcze z jednego powodu, w ich środku znajdują się małe niespodzianki dla dzieci.
Wielkanocny Poniedziałek
W poniedziałek we Włoszech nie ma tradycji polewania się wodą. Jest to dzień relaksu, który można porównać do polskiej majówki. Ludzie spędzają czas głównie na świeżym powietrzu i w gronie znajomych np. na piknikach lub grillując. Inni korzystają z okazji by wybrać się na kilkudniowy wypad za miasto.
Sycylijskie diabły
Na Sycylii święta wielkanocne nie mogą obejść się bez diabłów, które próbują przeszkodzić w uroczystych pochodach ze świętymi figurami. Oczywiście diabłom, jak co roku nie udaje się pokrzyżować szyków procesji, a przegrane muszą pokłonić się przed Jezusem. Jest to wymowny symbol zwycięstwa dobra nad złem.
Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi
Najlepszym podsumowaniem Świąt Wielkanocnych jest włoskie powiedzenie Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi, czyli Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim się chce.