Porady dla podróżników

ZWYCZAJE WIELKANOCNE W CZARNOGÓRZE

Wielkanoc to najważniejsze święto wśród Chrześcijan, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W prawosławiu święta wielkanocne obchodzone są w wyjątkowo radosny sposób, jednak poprzedza je bardzo restrykcyjny post w czasie którego nie można spożywać nie tylko mięsa, ale także nabiału i ryb. Zarówno w przypadku Katolików jak i wyznawców prawosławia, Święta Wielkanocne są ruchome i wypadają w różnym okresie.

Doskonale znamy tradycje wielkanocne obchodzone w polskich domach. W okresie Wielkanocy większość Polaków święci bogato zdobione palemki, maluje kolorowe pisanki, w sobotę całymi rodzinami udają się na święcenie pokarmów, a w Śmigus – Dyngus leją wodą A jak jest w przypadku Czarnogórców? Czy ich sposób obchodzenia Wielkanocy jest podobny do naszego? Do prawosławnych najważniejszych obyczajów wielkanocnych należą:

Sobota Św. Łazarza

Jest to bardzo uroczyste święto, upamiętniające wskrzeszenie Łazarza, które dotyczy głównie dzieci. Wystrojone maluchy, wyposażone w dzwoneczki, w czasie nabożeństwa dostają poświęcone gałązki wierzby, które symbolizują młodość i odradzające się życie. Dzwoneczki z kolei są symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Jajka nie tylko do malowania

Tak jak w Polsce również w Czarnogórze istnieje tradycja malowania pisanek. Jednak jajka maja tu jeszcze inne zastosowanie. Zanim zacznie się je spożywać dochodzi do wielkiej bitwy na pisanki. Pewnie większość z Was oczami wyobraźni widzi rodzinę, obrzucające się jajkami i wszechobecny bałagan towarzyszący takiej zabawie. Zapewniam, że wygląda to jednak nieco mniej drastycznie. Podczas zabawy członkowie rodzin i ich bliscy łapią do ręki po jajku i stukają się nim z resztą osób. Wygrywa ta osoba, której skorupka się nie potłucze. Zwycięzca ponadto będzie miał szczęście przez najbliższy rok.

Poniedziałek Wielkanocny

W przypadku polskiej tradycji to święto, gdzie u niektórych woda leje się strumieniami. U Czarnogórców nie ma takiej tradycji. W tym dniu odwiedzają oni najbliższych na cmentarzach i obdarowywują się jajkami.

Chcesz zobaczyć na własne oczy jak wyglądają Święta Wielkanocne w Czarnogórze? Odwiedź ten wyjątkowy kraj wiosną. Biuro Podróży Robinson serdecznie zaprasza także wszystkich chętnych na wspaniałe wycieczki do Czarnogóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *