Porady dla podróżników

WIELKANOC W FINLANDII

Wielkanoc w tym kraju zupełnie inaczej niż w Polsce, nie jest świętem mocno religijnym. Jest to mieszanina przeróżnych tradycji, w tym także tradycji pogańskich. Religią dominującą w Finlandii jest protestantyzm, jednak spora część Finów nie utożsamia się w ogóle z żadną religią.

Czarownice

W okresie przed Wielkanocą w Finlandii grasują małe czarownice. Dzieci w zamian za gałązkę i wierszyk oczekują od gospodarzy słodyczy, czasem dostają także jakieś drobne pieniądze. Jest to tradycja podobna do popularnego święta Halloween, obchodzonego m.in w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W Wielką Sobotę w niektórych częściach Finlandii rozpala się także ogniska, które maja na celu odpędzić od domów czarownice i wszelakie zło. Podobno według dawnych wierzeń, ogień przerażał wiedźmy i sprawiał, że trzymały się od niego z daleka.

Ozdoby wielkanocne

Do tradycji wielkanocnych w Finlandii można zaliczyć podobnie jak w Polsce sianie rzeżuchy i własnoręczne dekorowanie stroików. Na stole nie może także zabraknąć kolorowych jaj, zarówno tych na twardo jak i czekoladowych oraz bukietów wiosennych kwiatów. Okres ten w Finlandii to także czas pożegnania zimy i radosnego powitania wiosny.

Świąteczne przysmaki

Jednym z ciekawszych dań serwowanych w Finlandii na Wielkanoc jest Mammi. Jest to potrawa ze słodu i mąki żytniej o ciemnej barwie, pieczona w kartonowych pudełkach i podawana ze śmietanką i cukrem. Większości ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie Wielkanoc kojarzy się oczywiście z jajkiem. A słyszeliście może o słynnym fińskim jajku Mignon? To specjał przygotowywany w Finlandii, w okresie Wielkanocy. Ciekawostką jest to, że słodką migdałowo- nugatowo-orzechową masę umieszcza się prawdziwej kurzej skorupce. Warto jeszcze dodać, że jajka te cieszą się ogromną popularnością i są produkowane w ogromnych ilościach.

W Finlandii świąteczny urlop zaczyna się znacznie wcześniej niż w Polsce, bo już w Wielki Piątek. Natomiast charakter samych świąt jest zupełnie inny niż w naszym kraju. Oczywiście ducha świąt widać tam niemal na każdym kroku. Wystawy sklepowe są bogato dekorowane świątecznymi ozdobami: kwiatami, zajączkami, pisankami, a niektórzy Finowie dekorują nawet swoje domy. Jednak same obchody Wielkanocy, mają tutaj charakter zdecydowanie bardziej świecki, niż religijny.

2 thoughts on “WIELKANOC W FINLANDII

  1. Krystyna Kootowska pisze:

    Bardzo chcialabym poleciec z mężem do Finlandii do miasta Varkaus ale nie mogę znależc tanich linii lotnic,ych może mi ktos pomoże

    1. admin pisze:

      Niestety, nie organizujemy tego typu wyjazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *