Gdzie się wybrać

DREZNO – WŁOSKA FLORENCJA NAD NIEMIECKĄ ŁABĄ

Drezno-wycieczka szkolna trzydniowa

Drezno to miasto w Niemczech, położone nad rzeką Łabą i stolica Saksonii. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w czasie II Wojny Światowej, jednak część zabytków udało się odbudować.

Drezno to wspaniałe miasto, które bywa nazywane perełką baroku. Zostało docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Niestety miasto nie cieszyło się tym prestiżowym wyróżnieniem zbyt długo. Spór o most na rzece Łabie, który według komisji zaburzał walory krajobrazowe miasta sprawił, że Drezno zostało skreślone z listy UNESCO.

Miejsca, które w Dreźnie trzeba zobaczyć.

Zwinger

To jedna z najważniejszych budowli pochodzących z okresu późnego baroku, znajdująca się w centrum miasta. Pałac został wybudowany w XVIII wieku na polecenie kochającego przepych i luksusy Augusta II Mocnego, króla Polski. Miejsce zgodnie z założeniem, zachwyca swoim pięknem i wszechobecnym przepychem. Warto spędzić tu dłuższy czas pospacerować wśród niesamowitej architektury budowli, wspaniałych ogrodów lub obejrzeć niezwykłe eksponaty, które oferuje nam to miejsce. Na wielbicieli sztuki w Galerii Obrazów Starych Mistrzów czekają dzieła Rafaella Santi, Rubensa, Jan van Eyck’a i wielu innych. Warto także zwrócić uwagę na polskie akcenty budowli m.in. Bramę Koronną z herbem I Rzeczypospolitej oraz czterema polskimi orłami.

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Kościół ten to jedna z najważniejszych barokowych, protestanckich budowli. Przepiękna świątynia sakralna, z majestatyczną kopuła została wzniesiona z piaskowca. Budowlę można podziwiać na dreźnieńskim Nowym Rynku.

Großer Garten

Jest to ogromny, założony w stylu barokowym w XVII wieku park dreźnieński. Jego centralny punkt stanowi wspaniały, barokowy pałac. Wiosną i latem park wygląda naprawdę zjawisko i jest często odwiedzany przez tubylców i turystów. W miejscu tym znajduje się także Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny, a także atrakcja dla fanów motoryzacji fabryka Volkswagena.

Zamek Wettynów w Dreźnie

Jest to piękna renesansowo- barokowa budowla znajdująca się na Starym Mieście, bedąca kiedyś siedzibą książąt Saksońskich. Spalony podczas II Wojny Światowej został odbudowany i dzieki temu od kilkudziesięciu lat możemy podziwiać jego wspaniała architekturę.

Tarasy Brühla

Balkony Europy, bo tak potocznie nazywane bywa to miejsce, to promenada spacerowo – widokowa, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie atrakcji turystycznych miasta. Jest to miejsce godne polecenia, z pięknymi widokami na rzekę Łabę i wspaniałe zabytki miasta.

Opera Sempera

Budynek opery, który wielokrotnie w swojej historii był niszczony, dziś zachwyca już od zewnątrz niesamowitą architekturą. Obecnie jest to jeden z najbardziej renomowanych gmachów opery na świecie.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Zlokalizowana na Starym Rynku świątynia katolicka inaczej zwana jest Kościołem Dworskim. Jest to przepiękna i bardzo licznie odwiedzana przez turystów budowla barokowa. Jednym z ciekawszych elementów dekoracyjnych świątyni są monumentalne figury świętych m.in. Stanisława Kostki i Jana Nepomucena. Jako ciekawostkę dla interesujących się historią dodam, że w kryptach katedry znajdują się szczątki polskich monarchów i królewiczów , a także urna z sercem Augusta II Mocnego.

Opisane wyżej zabytki i miejsca jakie oferuje nam Drezno to dobra opcja dla osób, które postanowią odwiedzić to miasto na krótką chwilę. Jeżeli jednak planujecie tutaj dłuższy wypoczynek, miasto ma do zaoferowania jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc i budowli. Mieszkańcy południowo- zachodniej Polski są w tej wspaniałej sytuacji, że to przepiękne miasto mają niemal na wyciągniecie ręki. Ale uwaga, ze Śląska do Drezna jest bliżej niż nad nasze polskie morze, dlatego warto pomyśleć choćby o weekendowym wyjeździe, by móc na własne oczy obejrzeć wspaniałe zabytki i niesamowite widoki, jakie oferuje nam miasto. Drezno zachwyca o każdej porze roku, dlatego warto się tu wybrać bez względu na datę. Wiosną i latem można pospacerować wśród pięknych pałacy i zamków, odpocząć w dopieszczonych w każdym szczególe, urzekających ogrodach. Zimą poza podziwianiem najważniejszych zabytków, zwiedzaniem muzeów, warto odwiedzić wspaniały, najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech. Miejsce wygląda magicznie i przyciąga turystów z całej Europy. Zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta, które swym pięknem przypomina słynną włoską Florencję i może być dla was wyjątkową „ przystawką” przed odwiedzeniem sławnej stolicy Toskanii.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczki do Drezna. Miejsce wielokrotnie sprawdzone, idealne zarówno na weekend jak i na dłuższy urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *