Porady dla podróżników

NAJCIEKAWSZE TRADYCJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE

NAJCIEKAWSZE TRADYCJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE

Dzisiaj zabieram Was w podróż po świecie, abyście mogli poznać najciekawsze tradycje wielkanocne występujące w innych państwach. Gwarantuje, że niektóre mogą Was mocno zszokować.

Norwegia

W okresie Wielkanocy w Norwegii pojawiają się kryminały, dlatego nie trudno w tym czasie spotkać Norwega z książką w ręku. Mają one nawet swoją specjalną nazwę „Paskekrim” i stały się nieodłączną tradycją Świąt Wielkanocnych.

Finlandia

Nie zdziw się jeżeli odwiedzając Finów przed świętami, do Twoich drzwi zapuka mała czarownica. Dzieciaki w zamian za słodycze lub drobne pieniądze, recytują gospodarzowi wierszyk. W kraju tym jest jeszcze jedna wielkanocna tradycja, która wielu może mocno zdziwić. Mowa tu o fińskim Jajku Mignon, które po rozbiciu skorupki ukazuje słodki środek.

Czechy

W tym kraju w poniedziałek, nie ma tradycji Śmigusa Dyngusa i polewania się wodą. W tym dniu za to, chłopcy biegają za dziewczynami z wierzbowymi gałązkami i smagają je nimi po ciele.

Niemcy

W Niemczech w okresie świąt bardzo popularne jest zdobienie domów na Wielkanoc. W wazonach ustawia się gałązki przystrojone kolorowymi pisankami, a niektórzy Niemcy dekorują nimi także krzewy i drzewa. Wygląda to naprawdę niesamowicie.

Czarnogóra

W państwie tym przy świątecznym stole odbywa się bitwa na jajka. Ale spokojnie, domownicy nie obrzucają się surowymi jajami i nie wychodzą z niej cali umazani. Tamtejsza bitwa polega na stukaniu się z rodzinom jajkiem, a wygrywa ta osoba której skorupka się nie rozbije. Co więcej zwycięzca ma zapewnione szczęście na cały rok.

Irlandia

W Irlandii dużo kontrowersji może wywoływać pochód, w którym najpierw bije się i maltretuje zawieszonego na kiju śledzia, a następnie wrzuca go do wody. Symbolizuje on post, który się kończy, a zaczyna czas świętowania.

USA

W kraju tym, ciekawą tradycją jest zwyczaj zakładania świątecznych kapeluszy. Organizowane są także liczne konkursy na najpiękniejszy, własnoręcznie dekorowany motywami świątecznymi kapelusz.

Hiszpania

Jedną z rzeczy, które na pewno pamięta się z czasu świątecznego pobytu w Hiszpanii są procesje, organizowane przez bractwa religijne. Zakładają oni na siebie charakterystyczne stroje, ze szpiczastymi kapturami i wyciętymi otworami na oczy. W zależności od części Hiszpanii procesje mogą przyjmować różny charakter np. pochody w trakcie których mężczyźni biczują się i kaleczą.

Ukraina

Na Ukrainie tradycja malowania pisanek jest tak samo żywa jak w Polsce. Bardzo popularne są wystawy pisanek np. we Lwowie i Kijowie. Na miejscu można podziwiać sporych rozmiarów, przepięknie ozdobione prace. Pisanki stworzone przez artystów to wyjątkowe, małe dzieła sztuki.

Wielka Brytania

W kraju tym, bardzo popularna jest wielkanocna zabawa dla dzieciaków, zwana egg hunt. Chłopcy i dziewczynki wybiegają w świąteczny poranek do swoich ogrodów, w których ich bliscy poukrywali rozmaite słodycze. Wygrywa to dziecko, które znajdzie ich jak najwięcej.

Biuro Podróży Robinson życzy wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *