Porady dla podróżników

Wakacyjni oszuści – poznaj ich 10 metoda i podróżuj bezpiecznie

wakacyjni oszuści 10 metod

Wakacyjni oszuści – czyli jak nie dać się oszukać i okraść na wakacjach? Na pewno trzeba być bardzo ostrożnym, szczególnie jeśli wybieramy się na wakacje do miejsc, w których jest większa przestępczość. Warto także być sprytnym i zawczasu poznać najczęściej stosowane sztuczki, których możemy doświadczyć z rąk oszustów.

Kim są wakacyjni oszuści?

Wakacyjni oszuści mają wiele twarzy i jeszcze więcej sposobów na to by nas okraść. Pamiętaj, że to oni są u siebie i mają nierzadko nieograniczony dostęp do turystów, którzy nie znają miejsca, ludzi i obyczajów. Jeżeli wybierasz się w podróż to koniecznie przeczytaj poniższe 10 sztuczek, które stosują najczęściej wakacyjni oszuści

Wakacyjni oszuści

Taksówki

To sposób znany ludziom na całym świecie, także w Polsce. Nieuczciwy taksówkarz lub po prostu podszywający się pod niego wakacyjni oszuści, informują klienta, że w samochodzie popsuł się licznik, ale dowiozą go na miejsce po cenach rynkowych. Klient oczywiście niekoniecznie zna te ceny, więc oszust jest w stanie zawyżyć kwotę za przejazd nawet kilkukrotnie. Za granicą bardzo popularne jest także wydłużanie trasy przejazdu, tak aby taksówkarz mógł zarobić jak najwięcej.

Kieszonkowcy

To własnie kieszonkowcy są prawdziwym utrapieniem wśród turystów, a ich metody kradzieży są ciągle urozmaicane. Potrafią oni stworzyć sztuczny tłum w autobusie, by móc znaleźć się blisko potencjalnej ofiary. Często stosują również metodę na upuszczony portfel. Przechodzień widząc go, instynktownie sprawdza, czy to nie jego zguba, tym samym pokazując złodziejom, gdzie mają szukać. Inną metodą jest zajęcie uwagi turysty ciekawym pokazem lub grą uliczną. Skupiona osoba nawet nie zauważa, kiedy wspólnik oszusta wykrada jej kosztowności.

Menu

Niestety nawet udając się na posiłek do restauracji mogą spotkać nas wakacyjni oszuści. Nieuczciwi restauratorzy widząc obcokrajowca potrafią wyciągnąć dla niego menu z zawyżonym cenami. Inni oferują, że specjalnie dla nich przyrządzą wyjątkowy posiłek, który w momencie zapłaty może okazać się bardzo kosztowny. Restauratorzy potrafią także oszukiwać na wadze dań oraz na drinkach, do których wlewana jest znikoma ilość alkoholu.

Wypożyczalnie sprzętu

Wielu turystów będąc na wakacjach korzysta z miejscowych wypożyczalni aut, skuterów, rowerów i sprzętu wodnego. Niestety trzeba uważać na nieuczciwych właścicieli takich obiektów, którzy kosztem turystów chcą naprawić sobie uszkodzone maszyny. Są to zwykli wakacyjni oszuści. Z pełną świadomością wypożyczają turystom wadliwe sprzęty, a podczas zwrotów każą zapłacić za uszkodzenia, których wypożyczający nie zrobił. Warto korzystać dla własnego bezpieczeństwa ze sprawdzonych wypożyczalni oraz spisać przed przejęciem sprzętu protokół zdawczo – odbiorczy.

wypożyczanie samochodu na wakacjach

Opłaty za leżaki i parasole

Wakacyjni oszuści są także na plaży. Po przyjeździe do hotelu warto się upewnić, czy znajdujące się na plaży leżaki i parasole są udostępnione dla gości hotelowych za darmo, czy za opłatą. Niestety często zdarza się, że oszuści chodzą po plaży i zbierają pieniądze za coś, co należy się turystom w ramach pobytu w hotelu.

Złodziej w mieszkaniu

Wielu turystów będąc na wakacjach relacjonuje ich przebieg wrzucając codziennie nowe zdjęcia do Internetu. Niestety stało się to jasnym sygnałem dla złodziei, którzy za sprawą mediów społecznościowych dostaję impuls do działania. Pamiętajcie, żeby przed wyjazdem dobrze zabezpieczyć swój dom, a dzielenie się ze znajomymi wakacyjnymi fotkami, zostawcie na powrót do domu.

Darmowe prezenty

Na wakacjach bardzo często można spotkać miłych i uśmiechniętych obcokrajowców, którzy wręczają turystom jakieś drobiazgi np. kwiaty lub bransoletki, mówiąc, że to prezent. Niestety po chwili prezent przestaje być darmowy, obdarowujący nie chce jego zwrotu, a jeszcze jakby tego było mało, zaczyna awanturować się o zapłatę. Co robi większość turystów? Oczywiście płaci, aby nie wywoływać sensacji wśród innych ludzi. Tak działają wakacyjni oszuści na zatłoczonych ulicach. 

Uciekający aparat fotograficzny

To metoda stara jak świat. Oszust obserwuje z daleka potencjalne ofiary i przychodzi im z pomocą w zrobieniu pamiątkowej fotki. Niestety po chwili nie ma ani zdjęcia, ani pomocnego pana, ani aparatu.

kradzież aparatu na wakacjach

Metoda na wi- fi

W miejscach w których gromadzi się wielu turystów, hakerzy znaleźli sposób jak łatwo wykraść ich dane. Ponieważ tworzą oni własne niebezpieczne dla turystów sieci wi-fi, przebywając w jakimś miejscu gdzie musimy skorzystać z Internetu np. hotelu czy restauracji zapytajmy, które wi-fi do nich należny.

Fałszywy przewodnik

Zdarza się, że przed wejściem do jakiejś atrakcji na turystów czeka przewodnik, który informuje, ze wejście do środka jest możliwe tylko z nim. Oczywiście taki fałszywy przewodnik słono kosztuje, a i jego zdolności i wiedza często bywają dyskusyjne. Jeżeli macie wątpliwości, co do konieczności zwiedzania z przewodnikiem, zawsze możecie upewnić się w kasie biletowej.

Wakacyjni oszuści - podsumowanie

Już wiesz jak działają wakacyjni oszuści i jak się przed nimi chronić teraz czas by poznawać świat! Zobacz oferty podróży z Biurem Podróży Robinson – Dla Szkół, Dla dzieci, Dla seniorów, a jeżeli chcesz być na bieżąco to polub nas na Facebooku. BP Robinson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *