Gdzie się wybrać

WATYKAN – PAŃSTWO PAPIEŻY I SZTUKI

Watykan -wycieczki objazdowe

Watykan – to najmniejsze państwo świata, leżące na terytorium Włoch, siedziba władz kościelnych i papieża. Zamieszkują go głównie osoby związane z kościołem oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Watykan dzięki swojej wyjątkowości został w latach 80 – tych wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Watykanie jest Plac Św. Piotra projektu Berniniego. Otoczony jest kolumnami w stylu toskańskim, z ustawionym w centralnym punkcie placu, mierzącym niemal 40 metrów obeliskiem egipskim. Plac Św. Piotra jest chętnie odwiedzany przez zwiedzających i wiernych. Był także świadkiem wielu uroczystości kościelnych. Do jednej z największych możemy zaliczyć pogrzeb Jana Pawła II.

Kolejnym punktem jest Bazylika Św. Piotra – jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Podobno skrywa ona szczątki pierwszego papieża świętego Piotra. Nad budynkiem góruje, majestatyczna kopuła autorstwa Michała Anioła. Wnętrze bazyliki olśniewa swym przepychem już od wejścia. Podłogi wyłożone są marmurami, a ściany bogato zdobione. Zaraz po wejściu mocno rzuca się w oczy monumentalny baldachim, mierzący niemal 30 metrów wysokości, wyrzeźbiony z charakterystycznym dla epoki baroku przepychem. Baldachim opiera się na 4 masywnych kolumnach, które zdobią motywy roślinne.

Kościół wypełnia niezliczona ilość rzeźb i posągów. Wśród najważniejszych można wyróżnić: posąg świętego Piotra w tiarze, czy też słynną na cały świat Piete autorstwa Michała Anioła. Kopuła znajdująca się na świątyni zachwyca także w jej wnętrzu. U jej nasady znajduje się łaciński napis, a całe jej wnętrze zajmują piękne kolorowe mozaiki na złotym tle. Warto dodać, że istnieje możliwość wejścia na szczyt kopuły i oglądania z góry cudownej panoramy Rzymu. 

Na terenie bazyliki znajduję się także bardzo ważne miejsce dla Polaków, grób naszego rodaka Papieża Jana Pawła II. Szczątki papieża zostały umieszczone za płytą z białego marmuru w Kaplicy Św. Sebastiana. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Muzeum Watykańskie to kolejne niezwykłe miejsce, które trzeba zobaczyć w tym malutkim państewku. Jest to kompleks muzeów, w którym możemy obejrzeć eksponaty gromadzone przez papieży na przestrzeni wielu wieków. W muzeach watykańskich możemy obejrzeć takie perełki jak:

  • „Złożenie do grobu” Caravaggio
  • Rzeźba Grupa Lakoona
  • Obraz Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem”
  • Rzymską rzeźbę Apollo Belwederski
  • „Przemienienie Pańskie” Rafaela Santi
  • „Sąd Ostateczny” Michała Anioła

Zwiedzając muzea można podziwiać niezliczone ilości, obrazów, rzeźb, arrasów, gobelinów, malowideł ściennych, a także mapy, księgi a nawet sarkofagi. Ta porażająca ilość komnat, sal, kaplic i galerii, kryjących prawdziwe dzieła sztuki sprawia, że chcąc dokładnie zwiedzić całe muzeum, jeden dzień to zdecydowanie za mało. Trzeba jednak przyznać, że Muzea Watykańskie to prawdziwy raj dla koneserów sztuki.

Kaplica Sykstyńska to część Muzeum Watykańskiego, najbardziej znana ze słynnego fresku „Sąd Ostateczny” namalowanego przez Michała Anioła. Jednak to nie jedyny artysta, którego talent możemy podziwiać we wnętrzach budynku. Ściany kaplicy są bowiem pokryte dziełami takich renesansowych znakomitości jak Boticelli, czy Perugino. Pewnie nie wszyscy także wiedzą, że to właśnie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się konklawe, na którym wybiera się papieża.

Ogrody Papieskie to kolejny obiekt wart obejrzenia. Wstęp do ogrodów jest płatny, jednak jest to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Ogrody zachwycają nie tylko niezliczoną ilością drzew, krzewów i kwiatów, ale także niezwykłą dbałością o estetykę i formę.

Mówiąc Watykan pierwsze co większości przychodzi na myśl to papież. Jednak pomimo tego, że faktycznie jest to serce kościoła, Watykan to także ogromna dawką wspaniałej architektury renesansu i baroku oraz niezliczona ilość dzieł sztuki. To miejsce, które mimo, iż jest maleńkie, jest ogromnym wulkanem doznań sfery zarówno duchowej jak i artystycznej.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę objazdową Rzym – Watykan – Florencja – Wenecja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *