Gdzie się wybrać

WYSPA PAG – KSIĘŻYCOWY RAJ NA ZIEMI

Wyspa Pag – leży nad Morzem Śródziemnym u wybrzeża Chorwacji. Na wyspę można się dostać mostem lub dopłynąć promem. Miasteczko zachwyca swoim wyjątkowym położeniem. Leży ono w sercu Zatoki Paškiej i po obu stronach otoczone jest surowo wyglądającymi górami. Po bokach, na przedmieściach miasta Pag ukryte są małe, dzikie plaże leżące w cieniu skalistych klifów. Sam Pag słynie z pięknych plaż i urokliwej starówki, a jego przedmieścia i okolice są prawdziwym rajem dla osób ceniących aktywny wypoczynek np. pływanie łodzią albo nurkowanie.

Skąd wzięło się określenie księżycowa wyspa? Otóż krajobraz na wyspie jest naprawdę niezwykły. Duża część Pagu jest jałowa i pozbawiona roślinności, z rozległymi polami kamieni. Wszystko to za sprawą słonej wody i Bora – silnego, suchego wiatru.

Z czego słynie wyspa Pag?

Bardzo charakterystyczną cechą na wyspie jest występowanie licznych, kamiennych murków, których zadaniem było wyznaczanie granic pastwisk dla owiec. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że ser owczy z wyspy Pag ma wyjątkowy smak i jest tutejszą specjalnością. Paški sir pochodzi wyłącznie z tego regionu, a dzięki swemu niepowtarzalnemu smakowi, jest jednym z najczęściej nagradzanych serów na międzynarodowych targach i konkursach. Wyspa kojarzy się także z solą. Białe złoto wyspy, bo tak jest nazywana tutejsza sól należy do najczystszych w Europie. Dla amatorów rękodzieła wyspa może poszczycić się wspaniałymi, znanymi na całą Europę koronkami. Warto podkreślić, że te wyjątkowe dzieła mieszkanek Pagu zostały docenione i wpisane na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. Żeby nie było aż tak pompatycznie, koronki z Pagu często wywołują uśmiech na twarzach Polaków, a to za sprawą brzmiącej nieco sprośne nazwy. Po chorwacku ta dostojna i piękna koronka to po prostu Paška čipka.

Co warto zwiedzić?

Na wyspie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w czasie swojego pobytu. Już samo miasto Pag zachwyca swoją ciekawą architekturą, uroczymi uliczkami oraz wspaniałą plażą. W mieście znajdują się stare mury obronne. Warto odwiedzić Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny, Pałac Książęcy oraz Wieże Kamerlengo i Skrivanat. Ta ostatnia jest jedną z dziewięciu wież obronnych miasta, która przetrwała do dziś. Jednym z ważnych zabytków miasta są stare magazyny soli. Warto je odwiedzić, gdyż stanowią jeden z symboli wyspy. 

Na wyspie znajduje się także Klasztor Benedyktynów pw. św. Małgorzaty – ważne miejsce dla tutejszych mieszkańców. To wspaniały zabytek gotycko – renesansowy oraz miejsce przechowywania relikwiarza z cierniem, z korony cierniowej Jezusa. Warto także przespacerować się po moście Katine. Jest to ciekawy most kamienny z XXI wieku, przypominający wyglądem XVIII wieczne mosty weneckie.

Plaże na wyspie Pag

Pag jako jedna z najbardziej nasłonecznionych wysp Adriatyku, przyciąga do siebie ogromne ilości spragnionych promieni słońca plażowiczów. A jakich plaży możemy spodziewać się na wyspie? Pag oferuje nam w tym przypadku ogromne urozmaicenie: od plaż piaszczystych, przez żwirowe, aż po kamieniste. Do najpopularniejszych należą: Plaża Zrće, Plaża Bašaca, Plaża Prosika, Paża Vodice i Plaża Bošana. 

Plaża Zrće jest to miejsce bardzo lubiane i pełne rozrywek. Liczne bary i restauracje oferują odwiedzającym zaplecze gastronomiczne, a wieczorami tętni tu prawdziwe życie nocne. Zabawy wzbogacane licznymi występami dj’ów trwają tu cała dobę. Dzięki temu, że plaż na wyspie jest naprawdę wiele i są zróżnicowane, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wyspa Pag. Idealny punkt wypadowy do zwiedzania.

Jeżeli jesteście osobami, które lubią aktywnie spędzać czas i w czasie pobytu za granicą chcecie odwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc, to wyspa Pag jest dla Was świetna bazą wypadowa dla jednodniowych wycieczek. Będąc na wyspie warto wybrać się od położonego niedaleko Zadaru – jednego z największych chorwackich miast, niezwykle wartościowego pod względem kulturowym i gospodarczym. Miasto słynie z pięknej starówki i licznych zabytków: rzymskie forum, liczne świątynie sakralne i wiele innych. 

Do wyjątkowych atrakcji miasta należą Wodne Organy , na których melodię wygrywa samo morze! Kolejną lubianą przez turystów atrakcją jest Pozdrav Suncu – instalacja z paneli słonecznych, które nocą tworzą świetlny spektakl. To także idealne miejsce, do oglądania wspaniałych zachodów słońca. Z wyspy warto także udać się nad zachwycające widokami Jeziora Plitwickie – miejsce pełne niesamowitej fauny i flory, licznych wodospadów, kaskad i jezior. Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na Listę UNESCO.

Dlaczego Wyspa Pag?

Wyspa Pag jest zupełnie inna niż większość znanych nam kurortów nadmorskich. Ma specyficzny, ale niepowtarzalny charakter i jest niezwykle fotogeniczna. Odwiedzając wyspę Pag można się poczuć, jakbyśmy spędzali wakacje na księżycu, ale w końcu o to w podróżach chodzi, by stale odkrywać nowe, wyjątkowe miejsca. A zapewniam, że takich perełek jest na świecie wiele.

Biuro Podróży Robinson poleca wycieczkę do Chorwacji, na Wyspę Pag.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *