Niewątpliwie największą atrakcją okolic Ogrodzieńca jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, położony na Szlaku Orlich Gniazd. Jest to najbardziej imponująca i niewątpliwie najpiękniejsza budowla znajdująca się na tych terenach.
Zamek Ogrodzieniec przyciąga nie tylko turystów z Polski i zagranicy, ale także filmowców. Słynne ruiny mogliśmy podziwiać w takich produkcjach jak „Zemsta” Andrzeja Wajdy, czy wszystkim znany serial „ Janosik”. Zamek miał także okazje zaprezentować się, w cieszącym się ogromną popularnością serialu „Wiedźmin”, będącym adaptacją słynnej książki i jeszcze popularniejszej gry o tym samym tytule. Nic dziwnego, że twórcy serialu wybrali właśnie ten obiekt. Potężne ruiny zamku, wzniesione na wysokim wzgórzu, które można dostrzec z daleka, prezentują się wyjątkowo tajemniczo i majestatycznie.
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu powstał w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Mimo, iż obecnie zachowały się jedynie ruiny budowli, nadal możemy podziwiać jej gotycko – renesansowy wygląd. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że za sprawą jednego z najpotężniejszych i najbogatszych rodów w Polsce – Bonerów, zamek swym bogactwem i przepychem, w czasach swojej świetności, mógł konkurować z samym krakowskim Wawelem.
Twierdzę można dostrzec już z daleka. Potężna budowla wspaniale góruje nad okolicą. Ruiny zachowane są w bardzo dobrym stanie, dlatego będąc na zamku możemy puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie jak wyglądała twierdza w całej swej okazałości. Na zamku po przekroczeniu bramy wjazdowej możemy podziwiać m.in. Dziedziniec Pański, Kuchnie Kurna, Zamek Wysoki, Izby Rycerskie, Kurzą Nogę, Sypialnie Bonera.
Na zamku znajdują się także liczne wystawy, które warto obejrzeć. W Sali Tortur czekają na odwiedzających przerażające narzędzia do zadawania bólu z tamtych lat np. Krzesło Czarownic czy Żelazna Dziewica. W Muzeum Zamkowym można zobaczyć makietę Zamku Ogrodzienieckiego w czasach jego świetności. W Zbrojowni warto obejrzeć mundury i bronie z dawnych lat. Na zamku znajduje się także Karczma Rycerska, miejsce bardzo klimatyczne, pozwalające odwiedzającym, przenieść się na chwile do dawnych czasów.
Można tam zatrzymać się na moment, napić się lub zjeść posiłek w zamkowych murach.
Jak na stare zamczysko przystało, o Zamku Ogrodzieniec krąży wiele mrożących krew w żyłach legend. Jedną z nich jest legenda o przerażającym czarnym psie, ciągnącym za sobą łańcuch, który po dziś dzień straszy w murach zamkowych. Kolejna mówi o pięknej kobiecie, która pchnięta poprzez nieszczęśliwą miłość do samobójstwa, nocami straszy na zamku śmiałków, którzy odważą się przekroczyć jego mury. Te i inne historie można usłyszeć podczas odbywających się sezonowo wieczorów z duchami. Jeżeli chcecie poczuć dreszczyk emocji i trochę się pobać, odwiedźcie zamek nocą.
Na Zamku Ogrodzieniec organizowane są także liczne imprezy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Od niedawna, co roku organizowana jest Juromania – święto Szlaku Orlich Gniazd. Jest to impreza, która oferuje turystom szeroki wachlarz doznań: od rozrywki, przez edukacje, aż po zabawę i sportowe emocje. Ogromną popularnością wśród uczestników cieszą się niezwykle widowiskowe pokazy artyleryjskie oraz turnieje walk rycerskich. Podczas imprezy nie brakuje także dobrego jedzenia oraz licznych występów i koncertów.
Niedaleko, bo jakieś 20 minut spacerkiem od zamku znajduje się Gród na Górze Birów. Pierwotnie gród uległ zniszczeniu, jednak obiekt odbudowano kilkanaście lat temu i udostępniono zwiedzającym. Dzięki temu możemy zobaczyć jak mieszkali i żyli ludzie za czasów pierwszych Słowian. Osada usytuowana na szczycie wysokiej góry, oferuje nam do obejrzenia: palisadę obronną z wieżą, chatę mieszkalną, wieżę strażniczą i wieżę obserwacyjną. Na miejscu możemy także oglądać rzeczy z tamtej epoki np. w chacie: meble i sprzęty domowego użytku, w wieży strażniczej: średniowieczne uzbrojenie. Z grodu, ze względu na położenie roztacza się także wspaniały widok na zieloną okolicę i zamek.
Zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów to miejsca chętnie i licznie odwiedzane przez turystów. Co ich przyciąga? Myślę, że oprócz tego co wydaje się oczywiste, piękna i majestatu, który reprezentuje sobą zamek oraz wspaniałej otaczającej go przyrody, jest to także szereg atrakcji, z których można skorzystać na miejscu. Poza cyklicznymi imprezami, ogromną popularnością cieszy się Park Rozrywki, Park Miniatur czy Park Linowy. Mimo, iż miejscowość, w której znajduje się zamek jest naprawdę niewielka zapewniam, że w tym miejscu na pewno nie sposób się nudzić.
Biuro Podróży Robinson poleca wycieczki na Jurę krakowsko – Częstochowską. Warto także skorzystać z rodzinnego pakietu turystycznego i spędzić czas w gronie ukochanych osób, odkrywając uroki tych wspaniałych terenów.