Porady dla podróżników

Karta EKUZ dla dziecka na zagraniczny wyjazd – Wszystko co musisz o tym wiedzieć

Karta EKUZ dla dziecka

Jak wyrobić i korzystać z karty EKUZ?

Karta EKUZ dla dziecka na zagraniczny wyjazd to konieczność a może tylko bezpieczny dodatek? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Europejskiej karcie zdrowia EKUZ.

Jeśli planujesz podróż za granicę, warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami związanymi ze zdrowiem. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest jednym ze sposobów, który uprawnia do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Co to jest EKUZ?

EKUZ jest dokumentem potwierdzającym, że jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) i masz prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w państwie, w którym przebywasz. 

EKUZ obowiązuje w następujących krajach: kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania. EKUZ jest również ważna na niektórych terytoriach zamorskich należących do Francji, Portugalii i Hiszpanii.

EKUZ nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie. Dostęp do leczenia na EKUZ bez opłat jest ograniczony dla osób, które nie mają obywatelstwa UE. Dotyczy to krajów takich jak: Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Dania.

Europejska Karta Zdrowia EKUZ

Karta EKUZ dla dziecka - jak ją wyrobić?

Aby wyrobić EKUZ, musisz być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub mieć prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnie z przepisami krajowymi. Możesz złożyć wniosek o Europejską Kartę zdrowia  EKUZ osobiście, pocztą lub przez internet. Wniosek o EKUZ znajdziesz na stronie NFZ.

Do wniosku należy dołączyć dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający cel i czas pobytu za granicą (np. umowa o pracę, zaświadczenie ze szkoły, rezerwacja hotelu). 

Jeśli wnioskujesz o Europejską Kartę zdrowia EKUZ dla osoby niepełnoletniej lub ubezpieczonej przez inną osobę, musisz również przedstawić dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub opiekę prawną. EKUZ jest wydawana bezpłatnie.

Co to jest karta EKUZ

Jak długo jest ważna EKUZ?

Okres ważności EKUZ zależy od celu i czasu pobytu za granicą. Zazwyczaj wynosi on od kilku dni do 12 miesięcy. Możesz sprawdzić datę ważności EKUZ na jej odwrocie lub na stronie NFZ. Jeśli chcesz przedłużyć ważność EKUZ, musisz złożyć kolejny wniosek przed jej upływem.

Co pokrywa a czego nie pokrywa EKUZ?

Z EKUZ możesz otrzymać wszystkie niezbędne świadczenia zdrowotne w kraju, w którym przebywasz. Nie obejmuje ona jednak leczenia planowanego, które mogłeś zaplanować i wykonać w Polsce przed podróżą. 

Korzystając z EKUZ za granicą, musisz przestrzegać zasad obowiązujących w państwie pobytu i ponosić takie same koszty, jak ubezpieczeni w tym państwie.

Europejska Karta Zdrowia EKUZ

 Jeśli w danym kraju trzeba dopłacać do leczenia, Ty też będziesz musiał to zrobić. Sprawdź informacje o dostępie do opieki zdrowotnej w państwie pobytu. Zazwyczaj leczenie jest rozliczane między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju).

gDZIE WYROBIĆ KARTĘ EKUZ

Może się jednak zdarzyć, że – mimo posiadania karty EKUZ dla dziecka – zapłacisz za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożysz wniosek o zwrot kosztów. Podobnie jak w Polsce, nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego upewnij się, czy lekarz, do którego idziesz, akceptuje kartę EKUZ.

Jak postępować w razie choroby za granicą?

Jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi za granicą, zgłoś się do lekarza lub placówki medycznej, która akceptuje EKUZ. Zabierz ze sobą kartę EKUZ i dowód tożsamości. Pomoc medyczna za granicą może być różnie zorganizowana i finansowana w zależności od kraju. 

Jeśli nie masz EKUZ lub nie możesz jej użyć, zadzwoń do Centrum Medycznego NFZ pod numerem telefonu +48 22 572 62 62. 

Europejską Kartę zdrowia EKUZ

Jeśli zapłaciłeś za leczenie za granicą, zachowaj rachunki i dokumenty medyczne. Po powrocie do Polski złożysz wniosek o zwrot kosztów leczenia do oddziału NFZ, w którym jesteś ubezpieczony. Sprawdź, czy lekarz, do którego idziesz, akceptuje kartę EKUZ. https://karolekiparasol.pl/

Jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje?

Karta EKUZ dla dziecka nie gwarantuje Ci pełnego pokrycia kosztów leczenia ani transportu medycznego do Polski. Dlatego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci szerszy zakres ochrony i komfortu. 

Ponadto, przed wyjazdem sprawdź aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej i sanitarno-higienicznej w kraju docelowym na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zadbaj też o swoją profilaktykę zdrowotną, np. szczepienia ochronne czy apteczkę podróżną. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i nie pozwól, aby choroba zepsuła Ci wakacje!https://bprobinson.pl/zgoda-drugiego-rodzica-na-wyjazd-dziecka-za-granice/

Robinson – podróże pełne energii

Chcesz być na bieżąco z najlepszymi wycieczkami dla dzieci. Poznaj propozycje obozów, kolonii i innych wyjazdów obserwując nas na Facebooku – https://www.facebook.com/Robinson.Ogrodzieniec/

Related Posts

One thought on “Karta EKUZ dla dziecka na zagraniczny wyjazd – Wszystko co musisz o tym wiedzieć

  1. Ten artykuł na temat karty eKUZ dla dzieci jest bardzo przydatny i wartościowy. Omawia on korzyści i procedurę uzyskania tej karty, która umożliwia dzieciom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej podczas podróży za granicę. Bardzo cieszę się, że takie rozwiązanie istnieje, ponieważ zapewnia większe bezpieczeństwo i ochronę zdrowia dla naszych dzieci w czasie podróży. Polecam ten tekst każdemu, kto podróżuje z dziećmi za granicę i chce być pewnym, że w razie potrzeby, będą mieli dostęp do opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *