Porady dla podróżników

Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę?

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę​

Wyjazd zagraniczny z własnym dzieckiem może przyspożyć wiele problemów. W szczególności w gre wchodzi zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę, której należy dopilnować. Zazwyczaj niezbędne jest zdobycie paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka przed wylotem, lub wyjazdem na wakacje. Jeżeli matka z ojcem się rozwiedli, to wówczas podczas wyjazdu dziecka z którymś z rodziców potrzebna będzie zgoda na jego wyjazd. Kiedy wymagana jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę? Jak wygląda i jak napisać tę zgodę i gdzie?

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę​

Kiedy wymagana jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę?

Niezbędne jest zadbanie o wszelkie kwestie prawne związane z wyjazdem dziecka poza granicę Polski pod opieką innej osoby. Odpowiednie dopełnienie wszelkich formalności prawnych pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji podczas wycieczki zagranicznej. Podstawą jest w tym wypadku dopilnowanie uzyskania zgody na wyjazd dziecka za granicę.

 • wyjazd dziecka z jednym z rodziców
 • wyjazd dziecka z dziadkami lub opiekunem 
 • wyjazd poza gracnię Polski

 Dokument jest potrzebny w kilku przypadkach. Taką zgodę na zagraniczne wczasy powinni przygotować rodzice dziecka i ją podpisać. Tej czynności mogą również dokonać opiekunowie prawni w przypadku, gdy dziecko nie ma ukończonych osiemnastu lat. Podróżująca osoba za granicą z dzieckiem powinna taki dokument nosić ze sobą, aby w przypadku kontroli pokazać go policjantowi lub innemu urzędnikowi państwowemu.

Kiedy zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest szczególnie ważna?

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie odbywa się transport publicznych np. dworzec lub lotnisko. Służby są wyczulone na podróżujących z dziećmi i często dokonują kontroli takich osób. Taka sytuacja spowodowana jest coraz częstszymi uprowadzeniami dzieci przez rodziców lub porywaczy. Osoba, która nie posiada zgody na wyjazd dziecka za granice, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami w tym odpowiedzialnością karną. Rodzice, którzy są w separacji lub rozwodzie i gdy jeden z nich planuje zabrać dziecko na zagraniczne wczasy, musi również zaopatrzyć się w taką zgodę.

 Przepisy prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej nie zezwalają na wyjazd dziecka bez zgody lub wiedzy drugiego z rodziców, o ile obydwoje mają prawo do dziecka.  Brak dokumentu – Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę może zostać potraktowane jako porwanie małoletniej osoby. W celu uniknięcia takich sytuacji zawsze należy zadbać o zdobycie takiej zgody i uzupełnienie wszelkich formalności.

czy można wziąć dziecko za gracnię bez zgody drugiego rodzica

Jak wygląda zgoda na wyjazd dziecka za granicę?

zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę, wakacje, wczasy musi spełniać wszelkie wymogi związane z profesjonalnym dokumentem. Nie warto ryzykować i przygotowywać go na własną rękę na kartce papieru z podpisami rodziców, ponieważ byle jaki dokument może zostać uznany za fałszywy przez zagranicznych urzędników lub policjantów. Taka sytuacja może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Służby, które odrzucą taki kwitek, mogą doprowadzić rodzica z dzieckiem na kilkugodzinny pobyt w komisariacie lub w siedzibie straży granicznej, w celu ustalenia statusu dziecka. Dlatego warto skorzystać z usług notariusza, który jest specjalistą w tej dziedzinie.  Urzędnik pobierze kwotę około 25 złotych za usługę. Ponadto w 90% nie jest to sprawdzane, a w 10% jest. Po uiszczeniu opłaty urzędnik wyda poświadczenie, które potwierdza prawdziwość zgody i jej zgodne z prawem wydanie.

kto może zabrac dziecko za gracnię

Co zawiera i jak ją napisać?

Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę – Dokument musi zawierać wszelkie niezbędne informacje. Notarialna zgoda na wyjazd dziecka za granicę to zwiększona pewność. Przy okazji warto taki dokument przetłumaczyć na język kraju, do którego dziecko będzie podróżować, lub na uniwersalny język angielski. W zgodzie na zagraniczny wyjazd dziecka powinny znaleźć się niezbędne informacje takie jak data i miejsce sporządzenia dokumentu, dane dziecka i rodziców (PESEL, imię i nazwisko, seria i numer dowodu osobistego), oficjalne i jednoznaczne wyrażenie zgody na wyjazd oraz czytelne podpisy rodziców dziecka.

Dokument “Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę” też jest potrzebny podczas podróżowania po krajach Unii Europejskiej i strefy Schengen. Jeżeli któryś z rodziców planuje wyjazd na przykład z trójką dzieci, to niezbędne będzie osobne przygotowanie zgód na wyjazd za granicę dla każdego z osobna. Koszt jest niewielki i dlatego warto skorzystać z usługi notariusza, aby mieć pewność spokojnych wakacji ze swoimi dziećmi. 

wyjazd dziecka za granice

Czy dziadkowie mogą zabrać dziecko na zagraniczne wakacje?

Dziadkowie nie mogą bez zgody rodziców (opiekunów prawnych) zabrać dziecka na zagraniczne wakacje. Może się okazać, że zgoda będzie wymagana nie tylko podczas wylotu, czy przejazdu przez granice.  Pisemna zgoda może przydać się także w sytuacji gdy musieliby zadecydować o dalszym leczeniu dziecka za granicą. Jeżeli więc planujesz zagraniczny wyjazd dziecka poza granicę to koniecznie pobierz dokumenty w wersji polskiej i angielskiej i dodaj je do bagażu opiekunom. 

Czy zgoda jest potrzebna przy wyjeździe do krajów UE?

Tak, każdy wyjazd dziecka za granicę Polski wymaga posiadania zgody drugiego rodzica, lub obojga rodziców jeżeli dziecko wyjeżdża z dziadkami lub innymi opiekunami. 

Czy jest wymagana zgoda na wyjazd dziecka poza granicę kraju na obóz lub kolonie

Jeżeli dziecko wyjeżdża na wypoczynek zorganizowany (kolonia / obóz) to 

Chcesz być z nami na bierzaco? Kilknij i obserwuj naszą strone na Facebooku. Tam znajdziesz więcej porad dla podróżoników od Robinsona – Facebook

Jak przygotować dziecko na wyjazd?

Jeżeli Twoje dziecko pierwszy raz jedzie na wyjazd pod opieką drugiego rodzica, dziadków lub innych opiekunów to warto byłoby je do tego przygotować. O tym jak to zrobić pisaliśmy już na naszym Blogu Robinsona w artykule – Jak przygotować dziecko na wyjazd Warto także kliknąc i pobrać listę rzeczy, które koniecznie trzeba spakować dziecku na wakacje – Kliknij by pobrać listę rzeczy do spakowania

Mamy także kilka porad w sytuacji gdy dziecko nie chce nigdzie jechać. Oto kilka sprawdoznych metod by je przkeonać – co robić gdy dziecko nie chce jechać? Oto 5 porad

Related Posts

4 thoughts on “Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę?

 1. Photopolis pisze:

  Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, by przejrzeć nowe rzeczy.

  1. admin pisze:

   dziękuję ślicznie

 2. Asia z mTower pisze:

  Zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę to kwestia niezwykle istotna, która wymaga odpowiedniego przygotowania i rozważenia różnych aspektów. Przede wszystkim, taka zgoda jest ważna z prawnego punktu widzenia, ale również ma ogromne znaczenie dla dobra i bezpieczeństwa dziecka. Warto o tym pamiętać, dzięki za wartościowy wpis!

  1. admin pisze:

   dziękuję slicznie za opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *