Wycieczka szkolna - krajowa, czy zagraniczna?
Zagraniczna wycieczka szkolna w może krajowa? Jeden i drugi wyjazd ma wiele plusów. Po pierwsze to doskonały sposób nie tylko na zregenerowanie sił uczniów, ale też świetną zabawę połączoną z nauką oraz integrację. Wbrew pozorom organizacja takiego wyjazdu nie jest prostym zadaniem, a pierwsze komplikacje pojawiają się już wtedy, kiedy należy wybrać miejsce. Jakie zalety mają wycieczki krajowe, a jakie zagraniczne? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Wart przemyśleć także kwestię przewodnika, bo odgrywa on także bardzo istotną role podczas każdego wyjazdu. Więcej o tym możesz przeczytać wchodząc na stronę Karolek i Parasol
Szkolne wycieczki krajowe
Na wycieczki krajowe najczęściej zabierane są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które źle mogą znieść rozłąkę z rodzicami. Z reguły są to wyjazdy trwające od jednego do trzech dni, podczas których uczniowie mają czas nie tylko na zabawę, ale również poznanie ciekawych miejsc i ich historii.
Zamek Lipowiec-Wygiełzów-Inwałd-park miniatur
Królewska Wycieczka Wiedeń Praga Budapeszt
Z Mateuszem Zmierzaj Wprost Do Sandomierza
Dlatego też wybór organizatorów zwykle pada na duże miasta np. Kraków, Poznań, Toruń, Trójmiasto, czy Zakopane. Największą zaletą wycieczki szkolnej po Polsce jest to, że uczniowie nie muszą się obawiać obcowania z inną kulturą, czy językiem, a jednocześnie mogą podziwiać atrakcje kraju, z którego pochodzą i poszerzać swoją wiedzę.
Niewątpliwie jest to również rozwiązanie korzystne dla rodziców, którzy poniosą niższe koszty niż w przypadku wycieczek zagranicznych. Z kolei organizatorzy nie muszą orientować się, jakie przepisy obowiązują w danym kraju i jakie formalności trzeba załatwić jeszcze przed wyjazdem.
Szkolne wycieczki krajowe są więc dedykowane głównie młodszym uczniom, którzy dopiero poznają otaczający ich świat.
Zagraniczna wycieczka szkolna
Zagraniczna wycieczka szkolna to domena starszych uczniów chcących zobaczyć kawałek świata poza granicami własnego kraju. Tego typu wyjazd może być dla młodzieży świetną motywacją do nauki nie tylko języków obcych, ale również geografii bądź historii.
Największą popularnością cieszą się zwykle państwa europejskie takie jak: Czechy, Niemcy, Włochy, Francja, czy Wielka Brytania.
Warszawa Oczami Dzieci
Karpacz i Praga
Malbork i Trójmiasto z wizytą u Posejdona
To właśnie wycieczki zagraniczne skłaniają młodych ludzi do częstszego podróżowania, rozbudzają ciekawość i pozwalają poznać inną kulturę.
Należy zauważyć także fakt, że taki wyjazd jest nieco droższy, ale nauczyciele zwykle zlecają organizację biurom podróży, co jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ można zyskać pewność, że młodzież będzie miała możliwość zobaczenia wszystkich najważniejszych atrakcji danego kraju.
Oczywiście wycieczkę zagraniczną można rozważyć również w przypadku mniejszych dzieci np. do Dani, gdzie będą mogły zobaczyć sławny LegoLand lub Francji (DisneyLand).
Zagraniczne wycieczki szkolne czy może jednak krajowe?
Jak widać powyżej, zarówno wycieczki szkolne krajowe, jak i zagraniczne mają swoje zalety i wady. W dużej mierze to, która z nich zostanie wybrana, zależy od nauczycieli, ale powinni się oni liczyć ze zdaniem uczniów i ich rodziców.
Co ciekawe, wycieczki zagraniczne organizowane przez biura podróży wcale nie muszą być horrendalnie drogie, a często można trafić naprawdę intratną ofertę.
Wiedeń i Niebezpieczna Cesarzowa Sisi
Włoski Sen Zielona Szkoła Dla Dzieci we Włoszech
Poznaj Smaki Włoch
Zagraniczna wycieczka szkolna wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami, z którymi także może nam pomóc biuro. Z kolei wycieczki krajowe to zwykle tańsza, ale nie mniej ciekawa opcja możliwa do zorganizowania samodzielnie.
Niezależnie od tego, na jaki wyjazd udadzą się uczniowie, będzie to dla nich niezapomniane przeżycie i wiele pięknych, oraz radosnych wspomnień. Nierzadko dla uczniów mniejsze znaczenie ma to czy jest to zagraniczna wycieczka szklona czy krajowa. znaczenie ma po prostu przebywanie w grupie rówieśników.
Poza tym wycieczki szkolne doskonale zacieśniają więzi między rówieśnikami, co jest niezwykle cenne w dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie zdominowały urządzenia mobilne i wirtualny świat.
Czy wycieczki szkolne są obowiązkowe?
Ile dni może trwać wycieczka szkolna?
W obowiązujących przepisach nie ma zapisu, z którego wynikałoby wprost jak długo ma trwać zagraniczna wycieczka szkolna czy impreza wyjazdowa przy określonym wieku uczniów, dla których jest organizowana.
Czy na wycieczce może być czas wolny?
Czy można ucznia nie zabrać na wycieczkę szkolną ?
Uczeń nie może być wykluczony z udziału w wycieczce ze względu na problemy wychowawcze (zachowanie), gdyż takie działanie stanowi niedopuszczalne ograniczenie prawa ucznia do nauki.